Eğitim

Üniversiteler ne zaman açılacak? 2020-2021 üniversitelerde yüz yüze eğitim verilecek mi? Son dakika YÖK açıklaması

Üniversite öğrencilerinin son günlerde sıkça sorduğu "üniversiteler ne zaman açılacak?" sorusu yanıt buldu mu? YÖK Başkanı son açıklamasında neler söyledi?

Üniversiteler ne zaman açılacak ve üniversite kayıtları ayın kaçında yapılacak? 2020-2021 üniversitelerde yüz yüze eğitim mi verilecek yoksa uzaktan eğitim mi uygulanacak? Yanıtları merakla beklenen sorular hakkında üniversite öğrencileri ve YKS tercih sonuçlarına göre yeni üniversiteli olan öğrenciler, YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın son dakika açıklamalarını takip ediyor. Peki üniversiteler ne zaman açılacak? 2020-2021 üniversitelerde yüz yüze eğitim verilecek mi? 29 Ağustos 2020 Cumartesi işte son dakika gelişmeleri…

Üniversiteler ne zaman açılacak? 2020 işte YÖK açıklaması

YÖK Başkanı Yekta Sara üniversitelerin açılış tarihine ilişkin olarak yaptığı açıklamada; “YÖK olarak, bugün itibariyle üniversitelerimizin eğitim öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihi sonrasında başlayacak şekilde planlamalarını istedik. Bunun yanı sıra ‘kampüslerdeki öğrencilerin seyreltilmesi, hareketliliğin azaltılması’ da önemli olup bunun için üniversitelerimize karar alma süreçlerinde geniş imkân tanıdık. Böylece üniversitelerimizin fakülte ve program bazında farklı uygulamalar yapabilmeleri mümkün hale geldi. Salgının bölgesel ve yerel seyrine göre farklı programlar için yapılacak olan uygulamalara yönelik hususlarda üniversitelerimizin ilgili kurulları karar verecek. Yeni YÖK olarak Türk yükseköğretim sistemine bu vesile ile getirdiğimiz karma modelin (hibrit) hayırlı olmasını diliyoruz Aileleri tarafından bizlere emanet edilen sevgili öğrencilerimiz başta olmak üzere, bütün akademik ve idari personelin sağlığının karar süreçlerimizde en fazla dikkat ettiğimiz husus olduğunun altını çizmek isteriz.” ifadelerini kullandı.

Örgün derslerin %30’una kadarı uzaktan eğitim yoluyla verilebiliyor!

YÖK Başkanı Yekta Saraç açıklamasının devamında mevzuata göre üniversitelerin, örgün programlarında yer alan derslerin yüzde 30’una kadarını uzaktan öğretim yoluyla verebildiğine dikkat çekse de bu orana yaklaşan üniversitenin bulunmadığını belirtti.

Uzaktan öğretimde verilebilecek ders oranı yüzde 40’a yükseltildi!

YÖK Başkanı Saraç konuşmasını şu sözlerle sona erdirdi:

“Bu çerçevede yükseköğretim kurumlarımızı, önümüzdeki süreçlere hazırlayabilmek, dijital imkanlarla uzaktan öğretim yoluyla ders vermelerine ilişkin çalışmalarını ve hazırlıklarını desteklemek amacıyla yükseköğretim kurumlarında uzaktan öğretim yoluyla ders verilmesi konusunda önemli kararlar alınmıştır. Buna göre, ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyindeki örgün programlarda uzaktan öğretim yoluyla verilebilecek ders oranı yüzde 40’a yükseltildi. Böylelikle dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan karma öğretim modeline diledikleri takdirde üniversitelerimiz de geçebilecek.

Üniversiteler ne zaman açılacak? sorusunun henüz net bir yanıtı olmasa da üniversitenin bulunduğu şehirdeki vaka sayılarına göre 1 Ekim’den itibaren eğitime başlangıç yapılacak.

Mersin'de Bugün

Mersin'de bugün ne olduysa burada! sloganıyla yayın hayatına başlayan Mersindebugun.com, tarafsız yayın anlayışı ile son dakika Mersin haberleri sunan bir oluşumdur. Sizlerde haber veya köşe yazılarınızla bizlere destek olmak isterseniz info@mersindebugun.com 'dan iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu