Kültür&Sanat

Taylor Jenkins Reid – Evelyn Hugo’nun Yedi Kocası

“Hiç bir şey insan kadar yükselemez ve onun kadar alçalamaz…”

Selam. Bugün size Evelyn Hugo’nun Yedi Kocası ile geldim. Bu kitabı doğruyu söylemek gerekirse çerezlik, güzel vakit geçirmelik bir beklentiyle okumaya başladım. Zaman zaman böyle okumalar yapmak eğlenceli oluyor ve özelikle ağır ve bilimkurgulardan sonra çok iyi geliyor.

7 evlilik, 7 boşanma, 7 aşk hikayesi ve Hollywood yıldızı olan Evelyn Hugo! Sadece bunlar mı var sizce? Tabi ki hayır; aşk, entrika, hırs, acı, güç, para, kıskançlık…

Sizleri bilgilendirmek adına kitabın LGBT temalı olduğunu da söyleyeyim, bu konu üzerinden ilerleyen bir kitaptı. Ön yargılarınız varsa bu konuda pek sevmezsiniz.

Evelyn’in yaşadığı aşk ilişkileri, kurduğu unutulmaz dostlukları ve sona yaklaşırken üzerinde durduğu pişmanlıklarını akıcı ve yalın bir şekilde biyografik bir şekilde kitap severlere sunuyor. Yalnız eleştiri olarak kitabın çevirisini çok da sevdiğimi söyleyemem bazı kelimeleri araştırmam gerekti.

Bazı kitaplar vardır karakter sizin karşınıza geçer ve bütün hikayesini iyisiyle kötüsüyle, yalansız tüm duygularıyla size anlatır. Sizde her anlattığını kızarak, duygulanarak, gülümseyerek ve gözleriniz dolarak dinlersiniz. İşte bu kitap okurken tamamen size bunları verecek.

“Başarıya giden her yol mübahtır” sözü tam bu kitabı özetleyen bir cümle. İşte tam da bu yüzden +18 olduğunu söyleyeyim ve herkesin beğenebileceği bir kitap değil maalesef.

EVELYN HUGO’NUN YEDİ KOCASI KİTAP ÖZETİ

Evelyn Hugo Holywood’ da çok görkemli bir hayat yaşamış aktrist. Evelyn, çok ünlü şaşalı bir hayat yaşamış sayısız ödüller kazanmış herkesin elde etmek istediği bir kadın. Aynı zamanda 7 tane evlilik yapmış ve herkes bu evliliklerin iç yüzünü o kadar merak ediyor ki.

79 yaşına gelmisş artık elini eteğini piyasadan çekmiş olan Evelyn, tüm geliri Meme Kanseri için araştırma da bulunan bir derneğe sahne kıyafetlerini açık artırma ile satıyordur. Bununla ilgili röportaj koparmaya çalışan gazeteciler sıraya girer. Ama Evelyn sadece Vivant’ ta çalışan Monique ile çalışmak ister.

Monique, hem iş hayatında hem de aşk hayatında başarısız olan çömez bir gazetecidir. İçine kapanık, özgüveni olmayan Monique, neden onu istediğini bir türlü anlayamaz.

Röportaj için Evelyn evine giden Monique işin aslını öğrenir. Evelyn derdi röportaj vermek değil hayat biyografisini 7 evliliğinin bütün sırlarının kitap olmasını istiyordur. Bu kitabı ya çömez gazetecimiz yapacak ya da bu sır Evelyn ile toprağa kadar gidecektir.

İşte kitabımız Evelyn’in herkesin gözünü boyayan ama pişmanlıklarla dolu LGBT temalı hayat hikayesini anlatmasıyla başlar. Monique bu kitabı yalnız Evelyn öldükten sonra basabilecektir. Monique’ in kafasında ki soruların cevabını kitabı okudukça birer birer çözülüyor hele ki o son yok mu o son hiç beklenmedik sizi şoka uğratan şeyler bekliyor. Sadece onun için bile okunmaya değer.

Peki kimdir bu 7 koca iste size küçük ipuçları;

  • Zavallı Ernie Diaz
  • Lanet Olası Don Adler
  • Avanak Mick Riva
  • Zeki Rex North
  • Zeki, Iyi Kalpli, Mazlum Harry Cameron
  • Bir Hayal Kırıklığı Olarak Max Girard
  • Uysal Robert Jamison

EVELYN HUGO’NUN YEDİ KOCASI KİTAP İNCELEMESİ

KİTAP ADI: EVELYN HUGO’NUN YEDI KOCASI
YAZAR: TAYLOR JENKINS REID
ÇEVİREN: ELIF NIHAN AKBAS
YAYINEVİ: YABANCI YAYINLARI
SAYFA SAYISI: 430
BASKI YILI: 2020

DEGERLENDIRMEPUANLAMA

ÖZGÜN KONU VE GENEL KURGU: 4/5
SÜRÜKLEYİCİ VE AKICI OLMA: 5/5
ÇEVİRİ VE BASKI KALİTESİ: 3/5
ORJİNAL METIN: 5/5
KAPAK GÜZELLİĞİ: 3/5

KITAPTAN ALINTILAR

  • “Kimsenin seni sıradan hissettirmesine izin verme.”
  • “Yenilgi kalp kırıklığıdır. Boşanma ise yalnızca bir kağıt parçası.”
  • “Eğer karşına hayatını değiştirecek bir fırsat çıktıysa, o fırsatı kaçırmamak için ne yapman gerekiyorsa yapmaya hazır olmalısın. Dünya sana isteklerini vermez, sen onları alırsın.”

Mersin'de Kitap

Mersin'de Bugün Kitap köşesinde kitap incelemeleri, kitap özetleri, değerlendirmeleri ve yazar söyleşilerini bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu