Mersin'de Bugün

Anamur muzu üreticileri 2023’te ithalata son vermeyi hedefliyor!

Mersin’de coğrafi işaret tescilli Anamur muzu üreticileri, 2023 yılında iç tüketimi karşılayacak rekolteye ulaşarak muz ithalatına son vermeyi hedefliyor.

Anamur muzu üreticileri 2023’te ithalata son vermeyi hedefliyor!
83 okunma
15 Haziran 2020 - 17:59
TAKİP ET:

Mersin’de coğrafi işaret tescilli Anamur muzu üreticileri, 2023 yılında iç tüketimi karşılayacak rekolteye ulaşarak muz ithalatına son vermeyi hedefliyor.

Mersin’in Anamur ilçesinde sera ortamında doğal yollarla yetiştirilen “tescilli ürün” Anamur muzu, ilçedeki çiftçilerin en büyük gelir kaynağı durumunda.

Coğrafi konumu nedeniyle mikroklima özelliğine sahip Anamur‘da muz seralarının sayıları her geçen yıl artıyor.

2023’te iç tüketimin tamamı karşılanacak!

Tadı, kokusu ve kabuğunun inceliği sayesinde ithal muzlara oranla daha çok tercih edilen yerli muzda üreticinin hedefi 2023 yılında iç tüketimin tamamını karşılayacak rekolteye ulaşmak!

Anamur Muzu

“Şuanda muz talebinin yüzde 80’ini yerli üretimle karşılıyoruz”

İlçede giderek artan sera sayısının muz üretimini arttırdığını ifade eden Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş yaptığı açıklamada Türkiye’de yılda yaklaşık 800 bin ton civarı muz tüketiminin olduğunu, şu anda talebin yüzde 80’ini yerli üretimle karşılandığını söyledi.

“1990’lı yıllarda üretim yüzde 13-15 civarındaydı”” diyen Gümüş, hükümetin muz ithalatında uyguladığı politika sayesinde bu oranın yüzde 80’lere çıktığını belirtti. Gümüş ayrıca bu yıl 700 bin ton civarında rekolte beklediklerini bildirdi.

2023 yılında ‘ithalata son’ diyeceğiz!

Muz üretiminin diğer tarım ürünlerine göre daha istikrarlı gittiğini belirten Gümüş, “2023 yılında ithalata son diyeceğiz” ifadelerini kullandı. Gümüş, Anamur’da yaklaşık 900 bin tonun üzerinde Anamur muzu üretimi yapmayı planladıklarını söylerken, devletin uyguladığı muz politikası ile her yıl sera yapımına çiftçilerin daha fazla gayret ettiğini söyledi. (BloombergHT)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Mersin'de bugün ne olduysa Mersindebugun.com'da! Son dakika mersin haberleri, Mersin haber sitesi.