Kültür&Sanat

Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü tanıtım toplantısı yapıldı!

Mersin'de sanatçı, aydın ve akademisyenler tarafından geçtiğimiz Ocak ayında kaybettiğimiz avukat, yazar ve kent araştırmacısı Şinasi Develi anısına verilecek Mersin Kent Ödülü'nün tanıtım toplantısı yapıldı.

Mersin’de sanatçı, aydın ve akademisyenler tarafından geçtiğimiz Ocak ayında kaybettiğimiz avukat, yazar ve kent araştırmacısı Şinasi Develi anısına verilecek Mersin Kent Ödülü‘nün tanıtım toplantısı yapıldı.

Mersin’e çok sayıda yazılı eser ve bir arşiv bırakan Şinasi Develi’nin anısının yaşatılacağı Mersin Kent Ödülü organizasyonunda, birçok farklı daldan sanatçılara ödül verilecek.

Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü Kurulu’nda Bülent Başok, Etem Develi, Hafize Bilgenoğlu, İrfan Tümer, Semihi Vural, Tuncer Özmen, Ulaş Bayraktar ve Ziya Aykın yer alıyor.

Toplantıya Vahap Seçer de katıldı!

Mersin Barosu lokalinde yapılan tanıtım toplantısına Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de katıldı. Başkan Seçer toplantıda Mersin’in Tarsus’tan Anamur’a kadar her bir köşesiyle tarihi ve kültürel birikime sahip bir şehir olduğunu belirtti.

“Mersin dünyanın her tarafından bilinen bir yer haline getirilmeli”

Toplantıda konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer; “Birçok bölgede medeniyetin getirdiği birçok tarihi, kültürel birikimin izlerini sürmek mümkün.  Bu önemli bir değer yaşadığımız bu kadim topraklar için. Ancak bunların değer olması, kimsenin bilmediği, yerinde olduğu ama keşfedilmediği bir değer olarak kalmasının bizler açısından kendimizi sorgulamamız gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Kenti yöneten seçilmişler, kenti yöneten atanmışlar, merkezi yönetimden yerel yönetimlere kadar ve en önemlisi de kentte yaşayanlar olarak yapacağımız çalışmalarda bu bilinçle birbirimize destek ve katkı olarak Mersin’in bu değerlerini açığa çıkartmamız lazım. Mersin’in tanıtılması lazım. Mersin’in dünyanın her tarafından bilinen bir yer haline getirilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

“Mersin’in kültür sanat kenti olması için hiçbir engel yok”

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin’e Değer Katanlar Projesi isimli yeni bir çalışma başlatacaklarını belirterek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Belki de bugün burada toplanmamıza sebep olan Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü de bizim yaptığımız çalışmaların ya da planladığımız, yapacağımız çalışmaların bir örneği niteliğinde. Bu da doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Daha geniş bir kapsam, daha geniş bir çatı altında bu çalışmaları gerçekleştirmek istiyoruz. Paydaşlarımız çok olsun istiyoruz. Belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, meslek odalarımız bu çalışmalarımız içerisinde bizlerle yol alabilir diye düşünüyoruz. Kültürün, sanatın, sporun, insanları bir araya getirecek bazı etkinliklerin, çalışmaların, insanın yaşamına değer katacak bazı çalışmaların yapılması konusunda son derece aktif olmak istiyoruz. Son derece katılımcı, etkin olmak istiyoruz. Sadece bir belediye başkanı ya da belediye yönetimi olarak edilgen bir şekilde yerimizde oturup bazı bu tip çalışmaları yapan kişilerin, kurumların, grupların bize birtakım projelerle ya da taleplerle gelmesini beklemekten ziyade biz katılımcı olalım, gerekirse biz öncü olalım, bazı yapılan çalışmalarda paydaş olalım, bir güç katalım istiyoruz. Ve bunu da isteyerek ve bilerek yapıyoruz. Çünkü bu kentin bir kültür kenti, sanat kenti olması için önünde hiçbir engel yok. Her türlü değeri taşıyoruz. Mersin belki de sadece Türkiye’de değil, dünyada bu derece tarihi, kültürel birikimin olduğu tek şehir. Bu son derece önemli avantajlar sağlıyor bize.”

Mersin'de Bugün

Mersin'de bugün ne olduysa burada! sloganıyla yayın hayatına başlayan Mersindebugun.com, tarafsız yayın anlayışı ile son dakika Mersin haberleri sunan bir oluşumdur. Sizlerde haber veya köşe yazılarınızla bizlere destek olmak isterseniz info@mersindebugun.com 'dan iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu