Silifke Belediyesi'nde Covid-19 temaslı mimar zorla çalıştırıldı, mimarın test sonucu pozitif çıktı! - Mersin'de BugünMersin'de Bugün

28 Eylül 2020 - 18:05

Silifke Belediyesi’nde Covid-19 temaslı mimar zorla çalıştırıldı, mimarın test sonucu pozitif çıktı!

Mersin Silifke Belediyesi’nde Covid-19’a yakalanan yakınıyla temas ettiğini söyleyen mimar zorla çalışmaya devam ettirildi. Mimarın koronavirüs test sonucunun da pozitif gelmesi Silifke Belediyesi’nde çalışma arkadaşları arasında paniğe yol açtı. 22 Ağustos 2020 Cumartesi Silifke Belediyesi’nde yaşananlar…

Silifke Belediyesi’nde Covid-19 temaslı mimar zorla çalıştırıldı, mimarın test sonucu pozitif çıktı!
Son Güncelleme :

22 Ağustos 2020 - 12:15

1 okunma

Mersin Silifke Belediyesi‘nde Covid-19‘a yakalanan yakınıyla temas ettiğini söyleyen mimar zorla çalışmaya devam ettirildi. Mimarın koronavirüs test sonucunun da pozitif gelmesi Silifke Belediyesi’nde çalışma arkadaşları arasında paniğe yol açtı.

Mimarlar Odası Mersin şubesi, Covid-19 temaslı mimarın zorla çalıştırılmasına tepki gösterdi.

Silifke Belediyesi’nde Covid-19 temaslı mimar zorla çalıştırıldı!

Silifke Belediyesi’nde çalışan bir mimar, Covid-19 pozitif kişi ile teması olduğunu bu nedenle işe gelmek istemediğini söyledi. Ancak işe devam ettirildi ve mimarın test sonucunun pozitif olduğu öğrenildi.

Mimarlar Odası Mersin Şube Sekreteri Özcan Karadağ olayla ilgili yaptığı açıklamada, bu tutumun Covid-19 (koronavirüs) konusunda büyük bir mücadele sürdüren sağlık emekçilerin mücadelesine gölge düşürdüğünü ifade etti.

Silifke Belediyesi’nde mimarın Covid-19 testi pozitif çıktı!

Mersinhaberci.com’da yer alan habere göre; Mimarlar Odası Mersin Şube Sekreteri Özcan Karadağ yaptığı açıklamada; “Silifke Belediyesi’nde çalışan bir meslektaşımızın Covid-19 testinin pozitif çıktığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız” dedi.

Özcan Karadağ açıklamasına; “Ülkemizdeki bütün yurttaşlar kadar değerli olan üyemiz, bir yakınının test sonucunun pozitif olduğunu ve kendisine de test yapıldığını, test sonucu çıkana kadar çalışmaması gerektiğini birimi ile paylaşmış fakat ilgili birim amiri iş yoğunluğu nedeniyle buna izin vermemiş ve çalışması gerektiğini kendisine iletmiştir. Dün öğleden sonra İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından aranarak test sonucunun pozitif olduğu kendisine iletilmiştir. Bu andan sonra çalıştığı birimde bir kaos ortamı oluşmuş ve üyemiz Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin kendisini karantinaya götürmesini uzun süre beklemiştir. Bu süre boyunca o birimde çalışan ve o an orada işi gereği bulunan meslektaşlarımız ve diğer yurttaşlar bir panik yaşamıştır. Fakat bizleri daha da üzen üyemizin birimden ayrılmasından sonra herhangi bir dezenfeksiyon çalışması yapılmadan normal çalışma düzenine geçilmesi olmuştur. Mesai bitiminden sonra dezenfeksiyon işlemi yapılmıştır” sözleriyle devam etti.

Covid-19 pozitif çıkan mimar için sadece 6 kişiye test yapıldı, 9 kişi çalışmaya devam ediyor!

Karadağ açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“Pozitif çıkan üyemizin mesai arkadaşlarının tamamına değil sadece yoğun temasta bulunduğu 6 kişiye test uygulanmış ve karantinaya alınmış fakat birimde çalışan diğer 9 kişi normal çalışma düzenine devam etmektedir. Türk Tabipleri Birliğinden aldığımız bilgilere göre Nisan ayına kadar Sağlık Bakanlığı’nın yönlendirmesiyle, temaslı kişilerin test sonuçları çıkana kadar karantinaya alındığı, fakat 1 Ağustos itibariyle bu uygulamanın değiştiği, artık test yapılan temaslı kişilerin, sağlıklarında ciddi bir sıkıntı yoksa karantinaya alınmaması ve çalışmaya maskeyle devam etmesi uygun görülmüştür.”

Bu tutumla vaka sayılarında artış kaçınılmaz

Bu yaklaşımı üzülerek karşıladıklarını belirten Karadağ; “Ülkemizin güzide kurumu olan Sağlık Bakanlığı’nın ve sağlık emekçilerinin pandemiyle olan kahramanca mücadelesine gölge düşürdüğünü ve bu anlayışla vaka ve vefat sayılarının artmasının kaçınılmaz olduğunu düşünmekteyiz. Gerek kamu kurumlarında çalışan gerekse de kamu kurumlarına belirli aralıklarla giderek iş yapan üye ve yurttaşlarımız büyük bir tehlike altındadır. Bahse konu olan Silifke Belediyesi ve İlgili bakanlığın ve tespit edemediğimiz varsa diğer kamu kurumlarının çalışma öncelikli yaklaşımları terk edip, insan ve doğa yaşamı öncelikli bir yaklaşımı göstermelerini beklemekte olduğumuzu ve bu sürecin takipçisi olacağımızı ilan ederiz. Covid-19 pandemisi nedeniyle yaşamlarını yitiren değerli yurttaş ve meslektaşlarımızı anıyor, hastalıkla mücadele eden değerli şube üyemiz ve tüm yurttaşlara acil şifa diliyoruz. Pandeminin başında kamuoyuna açıkladığımızı tekrar bu vesile ile hatırlatıyoruz, Mimarlar Odası Mersin Şubesi olarak kamu kurumlarıyla talep edecekleri her türlü alanda koşulsuz şartsız dayanışma içerisinde olduk ve olacağız.” şeklinde konuştu.

Kaynaklar: Mersin Haberci ve Sol Gazetesi

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.