Koronavirüs

Sıcak havalarda maske takarken nasıl serin kalınır?

Sıkça terlediğimiz Ağustos ayında, hava sıcaklığının ne kadar yüksek olduğunu anlamak için hava durumuna bakmamıza gerek yok.

Sıcakla baş etmek için yazlık kıyafetler giysek de, koronavirüs salgınının yeniden yayıldığı, Mersin başta olmak üzere birçok sahil kentinde hızla yayıldığı bu dönemde yüzümüze maske takmak zorundayız.

İnsanların yüzünü kapatırken bir yandan da serin kalması zor olsa da uzmanlar bu konuda birçok tavsiyede bulunmaktadır.

Doğru maske tercihi önemli

İngiltere’de bir hastanede görevli olan dermatolog Dr. Adil Sheraz; “Hepimiz maske takıyoruz ancak bazı maskeler diğerlerine göre daha rahat” diyor.

Dr. Sheraz’ın öncelikli tavsiyesi, nefes alabilen malzemelerden yapılmış maske takmak. Pamuk ve bambu maskesi bu açıdan önerilmektedir.

Mersin’de sokakta sıkça gördüğümüz mavi ince cerrahi maskeler, virüsün yayılmasına bir engel teşkil etse de nefes alabilen malzemeden yapılmış değildir. Bu sebeple serin kalmayı zorlaştırmaktadır.

Pamuk maskelerin dezavantajı ise nemlenmeleridir. Pamuk maske sıcak havalarda serin kalmayı mümkün kılsa da kolay nemlendiği için yanınızda yedek bir maske taşımanız tavsiye edilmektedir.

Maskenin rengi de güneşli havalarda önem arz etmektedir. Güneş ışığını daha az emecek, açık renkli maskeler sıcak havalarda serin kalmanızı sağlayacaktır.

Sıcak havalarda maske takarken nasıl serin kalınır? sorusuna uzmanların diğer önerileri ise şu şekilde…

Makyajdan kaçınmak önemli

Makyaj malzemeleri terle karışarak ciltteki gözenekleri tıkayabilmektedir. Bu nedenle yaz aylarında makyaj malzemelerinden biraz uzak durup, güneş kremi ve su bazlı nemlendirici kullanarak bu dönemi geçirmeniz tavsiye edilmekte.

Vizör – Siperlik kullananlar dikkat etmeli

Virüsün yaygın olduğu şehirlerde ve hastanelerde çoğu insan siperlik kullanmaktadır. Alın bölgesini terleten bir koruyucu olduğu için, sık sık çıkarıp (uygun yerlerde) terin silinmesi önerilmektedir.

En önemlisi bol su tüketin

Sıcak günlerde serin kalabilmek için en önemli tavsiye ise bol bol su içmektir. İnsanlarla sosyal mesafeyi koruyacak şekilde maskeyi çıkarabilir ve su içebilirsiniz. Ancak maskeyi çıkarmadan önce elinize jel sürmeyi unutmayın.

İşiniz yoksa dışarı serin saatlerde çıkın!

Mersin, Eylül hatta Ekim aylarında bile gündüz çok sıcak bir şehirdir. Mümkün olduğu kadar serin saatlerde dışarı çıkmaya özen gösterin.

Mersin'de Bugün

Mersin'de bugün ne olduysa burada! sloganıyla yayın hayatına başlayan Mersindebugun.com, tarafsız yayın anlayışı ile son dakika Mersin haberleri sunan bir oluşumdur. Sizlerde haber veya köşe yazılarınızla bizlere destek olmak isterseniz info@mersindebugun.com 'dan iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu