Mersin'de Bugün

Covid-19 bağışıklığı kısa periyodik olabilir (Sürü bağışıklığı hayal mi?)

Çin’de başlayan corona virüs salgını tüm dünyayı tesiri altına aldı.

Covid-19’la savaşta şimdi aşı geliştirme çalışmaları tamamlanmadı. Birçok …

Covid-19 bağışıklığı kısa periyodik olabilir (Sürü bağışıklığı hayal mi?)
12 okunma
07 Temmuz 2020 - 13:12
TAKİP ET:

Çin’de başlayan corona virüs salgını tüm dünyayı tesiri altına aldı.

Covid-19’la savaşta şimdi aşı geliştirme çalışmaları tamamlanmadı. Birçok devlet bağışıklık kazanmış vatandaşları üzerinden sıradanlaşma planları yapıyor.

Lakin İngiltere’deki Imperial College London’da hizmet yapan bir immünoloji profesörü bağışıklığın sanıldığı kadar tesirli olmayabileceğini söyledi.

CNBC’ye açıklamalarda bulunan Danny Altman, “Bağışıklık epeyce kırılgan gözüküyor. Kimilerinde bulunan antikorlar birkaç içerisinde yok olacakmış üzere duruyor. Bu sırtınızı dayayacağınız bir şey değil” dedi.

Altman, 2. dalga halinde birinci dalgada Covid-19’a yakalananların da risk altında olabileceğine dikkat çekti.

Danny Altman, “Bu hala epey öldürücü bir virüs ve çok süratli yayılıyor. Kişilerin hala bu gerçekle yüzleşmeye hazır olmadığını düşünüyorum” sözlerini kullandı.

FAUCİ DE UYARMIŞTI

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Illetler Enstitüsü Yöneticisi Dr. Anthony Fauci de geçen ay yaptığı açıklamada, Covid-19’un öteki corona virüs çeşitleri üzere davranması halinde bağışıklığın uzun müddetli olmayacağı ikazında bulunmuştu.

Corona virüs salgınına dair her şey ntv.com.tr’de

Danny Altman

GÜRUH BAĞIŞIKLIĞI STRATEJİSİ İŞE YARAYACAK MI?

Danny Altman’ın bu açıklamaları geliştirilen antikorların tesirinin sorgulanmasına neden oldu. Başkaca İngiltere’de kısa bir vade denenen lakin İsveç’te büsbütün uygulanan güruh bağışıklığı usulüne ait sorular da ortaya çıktı.

Güruh bağışıklığı, topluluğun virüse karşı bağışıklık geliştirebilmesi için keskin müdahalelere karşı çıkıyor. Marazın devir içerisinde topluluğa yayılması ve böylelikle herkesin salgınla karşı bağışıklık geliştirmesi hedefleniyor.

İSVEÇTE’Kİ COVİD-19 SIYASETI

Bu uygulama İsveç’te denendi gelgelelim sonuçlar pek de tatmin edici olmadı. 10 milyondan biraz fazla insanın yaşadığı devlette tespit edilen Covid-19 vaka sayısı 73 bin oldu. Lakin memlekette 5 bin 433 insan hayatını kaybetti. Öteki bir sözle devletteki her 14 corona virüs hastasından biri öldü. 

Bu rakamlar İsveç’i Covid-19’un en öldürücü olduğu memleketler listesine soktu. Memleketteki her bir milyon kişiden 538’i corona virüs yüzünden hayatını kaybetti.

Bu orantı Türkiye’de 62, salgında en fazla can kaybının yaşandığı taraf olan ABD’de ise 402 olarak kaydedildi.

SONRADAN GELEN İTİRAF

İsveç Halk Sıhhat Umum Müdüriyeti Epidemiyoloğu Anders Tegnell salgının birinci günlerinde güruh bağışıklığının en büyük savunucusuydu.

Devletteki Covid-19’la uğraş siyasetinin belirlenmesinde sorumlu olan Tegnell daha sonra memlekette çok fazla insanın öldüğünü itiraf etmişti. Tegnell daha evvel virüsün yayılma suratının kendilerini şaşırtığı itirafında bulunmuştu.

İsveç Başbakanı Stefan Löfven, salgınının birinci günlerinde, “Yaşlı yakınlarınızla vedalaşın, binlerce kişi virüsten ölecek” tabirini kullanmıştı.

İSPANYA’DA BAĞIŞIKLIK ÇOK DÜŞÜK

Corona virüs salgınında Avrupa’da en çok etkilenen devletlerden biri olan İspanya’dan gelen açıklamalar topluluğun beklenildiği kadar süratli bir biçimde bağışıklık kazanmadığını gösteriyor. 

İspanya Sıhhat Bakanlığı devletin yalnızca yüzde 5.2’sinde antikor geliştiğini duyurdu. 

Corona virüsün erken vurduğu memleketlerden olan İspanya’da 251 binden fazla vaka görüldü, 28 binden fazla insan ise hayatını kaybetti. 

46 milyondan fazla insanın yaşadığı İspanya’da 47 notkada 2. dalga tespit edildi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Mersin'de bugün ne olduysa Mersindebugun.com'da! Son dakika mersin haberleri, Mersin haber sitesi.