Mersin'de Bugün

Astım, Covid-19’un şiddetini ya da mevt riskini artırmıyor

Dünyanın dört bir yanında görülen ve 540 bini aşkın kişinin vefatına neden olan yeni tip corona virüs pandemisi nedeniyle mahsusen astım, KOAH …

Astım, Covid-19’un şiddetini ya da mevt riskini artırmıyor
11 okunma
07 Temmuz 2020 - 16:06
TAKİP ET:

Dünyanın dört bir yanında görülen ve 540 bini aşkın kişinin vefatına neden olan yeni tip corona virüs pandemisi nedeniyle mahsusen astım, KOAH, bronşit üzere kronik teneffüs hastalıklarına sahip olan kişilerin yüksek risk altında olduğu düşünülüyor.

Fakat, ABD’nin New Jersey eyaletinde yan alan Rutger Üniversitesi araştırmacıları yaptıkları araştırmada, astımın Covid-19’un şiddetini artırmadığını gördüklerini öne sürdü.

ASTIM TEK BAŞINA BİR RİSK FAKTÖRÜ DEĞİL

Araştırmacılar, astımın tek başına bir risk oluşturmadığını gelgelelim kişinin yaşı, cinsiyeti ve sahip olduğu gayrı illetler üzere faktörlerin marazın seyrini etkilediğini aktardı.

Rutgers Salgın Illetler Tıp ve Bilim Enstitüsü Yöneticisi Reynold A. Panettieri Jr., “Yaşlılık ve kalp illeti, yüksek tansiyon, kronik obstrüktif akciğer marazı, diyabet ve obezite üzere durumlar COVID-19’un gelişimi ve ilerlemesi için risk faktörleri olarak bildirilmektedir. Bununla birlikte, astımı olan bireyler – astım iltihabını yönetmek için tedavi edildiği için  akciğer fonksiyonlarında azalma olanlar bile –  Covid-19’dan astımlı olmayan bir kimseden daha berbat etkilenmiş üzere görünmemektedir. Ama,  bu durumun neden meydana geldiğine dair şu an elimizde sonlu data bulunuyor” sözlerini kullandı.

Panettieri Jr., astım mesken salgın arasındaki münasebete dair hala cevaplanması gereken sorular olduğunu kelamlarına ekledi.

ASTIMI AĞIR OLMAYANLAR RİSK KÜMESINDE DEĞİL

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Yöneticisi Prof. Dr. B

 ülent Şekerel, de mart ayında astım ve alerji hastalarının Covid-19 salgını için riskli kabul edilmemesi gerektiğini açıklamıştı.

Prof. Dr. Şekerel, tüm topluluklarda en sık görülen kronik marazlardan astımın görülme sıklığının çocuklarda yüzde 10, erişkinlerde ise yüzde 3 ila 5 arasında olduğunu söz etti.

TÜRKİYE’DE 5 MİLYON ASTIM HASTASI VAR

Türkiye’de 5 milyon astım hastası olduğuna işaret eden Şekerel, şu değerlendirmede bulundu:

“Yakın devranda yapılan bir araştırma, astım ve alerjik hastaların tamamının corona virüs için riskli kabul edilmemesini gösterdi. Bu da toplulukta birçok astımlıda illetin hafif seyredeceği mealine geliyor. Lakin astım marazının kronik ve şiddetli olduğu durumlarda riskin yüksek olabileceğini belirtiliyor. Bu nedenle astımlıların hastalık denetimini âlâ hale getirmeleri için hami ilaçlarını doktorlarından aldıkları teklifler doğrultusunda nizamlı kullanmaları gerekiyor. Bilhassa sistemli ağızdan tablet yahut şurup halinde kortikosteroid (kortizon) kullananlarda yahut teneffüs yolu ile yüksek doz kortikosteroidli ilaç yerlerin, yüksek riskli olduklarını bilerek hareket etmelerinde yarar var.”

BU MAĞARA ASTIMA DÜZGÜN GELİYOR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Mersin'de bugün ne olduysa Mersindebugun.com'da! Son dakika mersin haberleri, Mersin haber sitesi.