Yaşam

Pandemi sürecinde kadına şiddetin artışı ve Mersin’e yansımaları değerlendirildi!

Pandemi sürecinde kadına şiddetin artışı ve bu sorunun Mersin'e yansımaları değerlendirildi. Toplantı Mersin Kent Konseyi tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı Kent Konseyi salonunda gerçekleştirildi.

Pandemi sürecinde kadına şiddetin artışı ve bu sorunun Mersin‘e yansımaları değerlendirildi. Toplantı Mersin Kent Konseyi tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı Kent Konseyi salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Mersin İl Emniyet Müdürlüğü, Mersin Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi, Mersin Barosu Kadın Hakları ve Çocuk Merkezi yetkilileri katıldı.

Pandemi, kadına karşı şiddeti arttırdı!

Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi, pandeminin ülkemizde ve bütün ülkelerde kadına karşı şiddeti artırdığını, bu durumun Birleşmiş Milletler Kadın Komisyonu raporlarına da yansıdığını söyledi.

Bu süreçte, konuya taraf olabilecek birçok kurum ile bir araya gelinerek, sonuç odaklı çalışmalar yürütülebileceklerini ifade eden Burakgazi, “Biz bireysel olarak, kurumsal olarak ayrı ayrı çalışırız, çalışıyoruz ama hepimiz bir araya geldiğinde bir sinerji yaratmaya dönük bir enerji ortaya çıkabilir. Bu sinerji ile biz çok şeyi çözebiliriz. Burada ana hedef kadına yönelik şiddetin azaltılmasıdır. Biz toplumumuzda baş gösteren, son derece insani dramlara yol açan bu soruna bir çözüm bulmaya çalışıyoruz” dedi.

“Büyükşehir’in kadın öncelikli politikaları var”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Koordinatörü Duygu Canova toplantıda yaptığı konuşmada; “Belediyemizin kadın öncelikli politikaları var. Başkanımız Vahap Seçer, seçim öncesinde de göreve geldikten sonra da kadın politikaları yönünde söylediklerini çok ciddi eylemlere dönüştürdü. Kadın ve Aile hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın kurulması başlı başına bu anlamda bir adımdı. Kadına destek verecek kooperatiflerin kurulması, eğitimlerin verilmesi yaptığımız her şeyde sürdürülebilirliği öngörüyoruz. Biz dilimizde de, haberlerimizde de kadın ya da toplum insan odaklı dili ve anlayışı sergilemeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Şiddet gören kadınlar tek tuşla durumu bildirebilir!

Mersin İl Emniyet Müdürlüğü temsilcisi Komiser Tuba Kulak, Kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi eylemleri engellemek için tasarlanan resmi bir uygulama olan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Kuak, kadınların ihtiyaç anında cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine yardım çağrısı yaptığını ve yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesinin sağlandığını söyledi.

Kulak, “Maalesef ki biz de emniyet olarak en son aşamayız. Kadın bize geldikten sonra bizim çok fazla yapabilecek bir şeyimiz kalmıyor. Gelmeden neler yapabilmeliyiz aslında bunu konuşmamız lazım. Bize gelip koruyucu önleyici tedbir kararı istiyorum dediği an biz kadınların istediğini yapıyoruz. Sığınma talebi varsa kadın konuk evine götürüyoruz, önleyici tedbir istiyorsa önleyici tedbir kararı çıkartıyoruz. İçişleri Bakanı’nın talimatıyla tüm emniyet personeline eğitim vermeyi planlıyoruz. Şu an eğitim verdiğimiz personelimizin sayısı  4 bin. Yıl sonuna kadar tüm personelin eğitim almasını planlıyoruz” dedi. (mersin.bel.tr)

Mersin'de Bugün

Mersin'de bugün ne olduysa burada! sloganıyla yayın hayatına başlayan Mersindebugun.com, tarafsız yayın anlayışı ile son dakika Mersin haberleri sunan bir oluşumdur. Sizlerde haber veya köşe yazılarınızla bizlere destek olmak isterseniz info@mersindebugun.com 'dan iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu