Okullar ne zaman açılacak, 21 Eylül'de açılacak mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve MEB'ten 2020-2021 yüz yüze eğitim cevapları - Mersin'de BugünMersin'de Bugün

1 Ekim 2020 - 04:06

Okullar ne zaman açılacak, 21 Eylül’de açılacak mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve MEB’ten 2020-2021 yüz yüze eğitim cevapları

Okulların ne zaman açılacağı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın son dakika açıklamaları veliler ve öğrenciler tarafından takip ediliyor. Özellikle 1,5,8, ve 12. sınıfların okula başlayacağı tarih merak ediliyor. Peki okullar ne zaman açılacak? 21 Eylül’de yüz yüze eğitim başlayacak mı?

Okullar ne zaman açılacak, 21 Eylül’de açılacak mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve MEB’ten 2020-2021 yüz yüze eğitim cevapları
Son Güncelleme :

03 Eylül 2020 - 20:43

4 okunma
1

Okulların ne zaman açılacağı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın son dakika açıklamaları veliler ve öğrenciler tarafından takip ediliyor. Özellikle 1,5,8, ve 12. sınıfların okula başlayacağı tarih merak ediliyor. Peki okullar ne zaman açılacak? 21 Eylül'de yüz yüze eğitim başlayacak mı? Okullarla ilgili son durum gündemde yer almayı sürdürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı çalışma takvimine göre; 31 Ağustos Pazartesi günü okullarda başlayan uzaktan eğitim 18 Eylül'de sona erecek ve 21 Eylül'den itibaren yüz yüze eğitim başlayacak. 21 EYLÜL'DE SADECE OKUL ÖNCESİ VE 1. SINIFLAR! 21 Eylül'de eğitme sadece okul öncesi ve 1. sınıflar başlayacak. 1. sınıflar ilk hafta 1 gün, ikinci hafta 2 gün okula gidecek. Öte yandan velilerin rızası olmayan öğrenciler devamsız sayılmayacak. Ayrıca Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk "3 hafta sonunda yeniden değerlendireceğiz." açıklamasında bulundu. İşte 2020-2021 eğitim döneminde okulların açılacağı tarihle ilgili son dakika gelişmeleri… (Sayfayı ilerletin)

2

FAHRETTİN KOCA'DAN AÇIKLAMA! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı konuşmada 21 Eylül'de başlaması planlanan yüz yüze eğitim hakkında gelen soruya şu yanıtı verdi: "1. ve 2. sınıf ve 8. ve 12. sınıfla ilgili düzenlemeyi muhtemelen gelecek hafta konuşmuş oluruz. Daha çok 1. sınıfların alışması açısından 2+5 şeklinde sayıyı azaltarak yani 2 gün devam 5 gün okula gitmeme şeklinde bir uygulama gündeme gelebilir. Önümüzdeki hafta bunu daha netleştirmiş oluruz. Diğer sınıfların bu dönemde nasıl devam edeceği şeklinde 8. ve 12. sınıflarla ilgili salgının seyrine göre gelecek hafta bunu daha da netleştirmiş oluruz. Belki il bazında veya genel anlamda. Yani şöyle özetlersek 1. sınıfların alışması için 2+5 şeklinde olabilir, 2. sınıfların olup olmayacağı konusu önümüzdeki hafta salgının seyriyle netleşmiş olur, 8 ve 12'lerle ilgili ne zaman başlayacağı veya başlayıp başlamaması konusu haftaya gündem yapılmış olacak."

3

OKULLAR 21 EYLÜL'DE AÇILACAK MI? YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLAYACAK MI? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "21 Eylül'de belirli sınıflarda yüz yüze eğitimi başlatacağız. Şu anda bununla ilgili bir değişiklik yok." dedi. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, yüz yüze eğitim konusunda, "Bütün halkımız şunu bilsin. Biz hiçbir çocuğumuzu ya da öğretmenimizi riske atan bir karara imza atmayız." dedi. Bakan Selçuk, yüz yüze eğitime geçişle ilgili bir soru üzerine şunları kaydetti: "Bilim Kurulu üyelerine sorular yöneltiliyor. Bu soruların cevabı soruluyor. Bizim de tavsiyesine uyduğumuz, kararlar aldığımız, Kuruldan ya da Sağlık Bakanlığından söz ediyoruz. Bu soruyu sorduğunuzda bunun çok net ve belirlenmiş bir cevabının aylar öncesinden olamayacağı ve o günkü koşullara bağlı olarak bunun, sürekli bir değerlendirmeye muhatap olması gerektiği söyleniyor. Böyle bir durumda 3-2 sene önce şunu net olarak söylüyorduk; 'Okullar, şu tarihte açılacak, ara tatil şu dönemde olacak' diyebiliyorduk ama şimdi bunun Milli Eğitim Bakanlığının tek başına karar alıp da söylemesi diğer kurum ve kuruluşlarla paydaşlarla iş birliği içinde alınabilecek bir karar olmasından dolayı mümkün değil. Ama prensipler belirlenmeli."

4

Bu konudaki yaklaşımlarını değerlendiren Ziya Selçuk, "Biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak çocukların yüz yüze eğitim almasını tabii ki çok istiyoruz." dedi.Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tabii ki bunun için hazırlık yaptık ve tüm altyapıyı oluşturduk. İzliyorsunuz. Salgının seyrine ilişkin rakamlar ve sayılar yayınlanıyor. Salgının seyrinin nasıl gittiğine ilişkin olarak da okulların ne zaman, nasıl, ne şekilde hangi sınıflarda açılacağının çok net olarak Kurulun tavsiyesi doğrultusunda yapılması söz konusudur. Şöyle düşünün; 'Kurul ve Sağlık Bakanlığı dese ki, 'Bizim şu andaki tablo budur. Okulların tamamının açılmasında sakınca yoktur.' Biz okulları elbette açarız. Kesinlikle 'şu olmaz' dese, bizim buna itiraz ederek, 'Biz bunu söylemenize rağmen tam tersini yapıyoruz' deme durumumuz söz konusu değil. Halkımız şunu bilsin; biz hiçbir çocuğumuzu ya da öğretmenimizi riski artan bir karara imza atmayız. Bunun gereği neyse bunu yaparız. Bizim ödevimiz, ortaya çıkabilecek eksiklikleri tamamlamaktır. Bizim ödevimiz, öğretmenlerin ve çocukların sağlık içerisinde toplumda eğitimini almasıdır. 21 Eylül'de hangi sınıflar açılacak, bu spekülasyonlar hep yapılıyor. Ricam, sadece resmi kaynaklardan Milli Eğitim Bakanlığının sitesinde ne yazıyorsa odur. 21 Eylül'de belirli sınıflarda yüz yüze eğitimi başlatacağız. Şu anda bir değişiklik bununla ilgili yok. Salgının seyriyle ilgili kurul herhafta toplandığı ve değerlendirme söz konusu olduğu için, bunu takip edip buna uygun olarak durumumuzu net olarak dikkate alacağız."

5

HANGİ SINIFLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLAYACAK?  Milli Eğitim Bakanlığı, 21 Eylül'de hangi sınıf düzeylerinin "aşamalı ve seyreltilmiş" olarak yüz yüze eğitime başlayacağının henüz netleşmediğini bildirdi. Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) yapılan bilgilendirmede, bir televizyon kanalında yer alan "MEB'den yüz yüze eğitim duyurusu" şeklindeki son dakika haberinin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek şunlar kaydedildi:"21 Eylül'de hangi sınıf düzeylerinin 'aşamalı ve seyreltilmiş' olarak yüz yüze eğitime başlayacağı henüz netleşmemiştir. Bu konuda Bakanlığımız kaynakları tarafından herhangi bir resmi açıklama yapılmamıştır. Bakanlığımız çalışma alanındaki konulara ilişkin resmi iletişim kaynaklarımız tarafından paylaşılmayan, teyit edilmeyen açıklamalara itibar edilmemesini önemle rica ediyoruz."

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.