Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan: "Mezitli'de dönüşüm yarattık" - Mersin'de BugünMersin'de Bugün

29 Eylül 2020 - 02:07

“Mezitli’de dönüşüm yarattık”

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, görevde bulunduğu 6 yıllık süreyi değerlendirdi. İlk 5 yıllık dönemde çalışmaların öznesini kadınların oluşturduğunu belirten Başkan Tarhan, ikinci beş yıllık dönem için çocukları hedef aldıklarını ifade etti.

“Mezitli’de dönüşüm yarattık”
Son Güncelleme :

29 Ağustos 2020 - 14:59

0 okunma

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, görevde bulunduğu 6 yıllık süreyi değerlendirdi. İlk 5 yıllık dönemde çalışmaların öznesini kadınların oluşturduğunu belirten Başkan Tarhan, ikinci beş yıllık dönem için çocukları hedef aldıklarını ifade etti.

Kadınların başarısını dünyaya duyurduk!

Kadın üretici pazarlarının başarısını anlatan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan; “Geçtiğimiz 5 yılda yapacağımız çalışmalarının öznesini ‘kadınlar’ oluşturacak demiştim. 9 Kadın Üretici Pazarındaki 650 üretici kadınımız ile tüketicimizi buluşturduk. Halkımız daha temiz, daha ucuz, daha organik sebze/meyveye ulaşmış oldu. Kadınlarımıza cesaret geldi, özgürleşti. Daha da önemlisi üreterek özgürleştiler. Bu proje ile 2018 yılında “Kentsel İnovasyon” alanında Çin’de, 2019 yılında “Milan Gıda Paktı çerçevesinde ‘Çevresel Zorluklar Ödülü’ kapsamında, dünya şampiyonlukları kazanarak adımızı dünyaya duyurduk. Kadın Üretici Pazarındaki 650 kadınımızın öykülerini yazar İpek Ongun kitaplaştırdı. Zoru Başaranlar kitabı büyük ilgi gördü. Önümüzdeki günlerde de İngilizcesi de yayınlanacak. Bu kitapla üretici kadınlarımızı dünya tanıyacak. Mersin Rotary Kulübü ile yürüttüğümüz ortak proje ile eğitim gören kadın üreticilerimize tabletler verilerek ürettikleri ürünleri internet ortamında dünya ya pazarlamalarına açılım sağlandı” ifadelerini kullandı.

Kentsel Tarım hamlesi

Mezitli ilçe merkezinde 60 jakaranda koruluğu oluşturarak kentin havasını değiştirdiklerini belirten Başkan Tarhan, başlattıkları Kentsel Tarım Hamlesi hakkında şu ifadeleri kullandı:

Bir tarafta kentsel tarım dünyanın gündeminde ve önemini giderek daha çok arttırırken; diğer taraftan küresel salgın gösterdi ki, artık insanlar temiz ve ucuz gıdaya daha kolay erişmek istiyor.

Gelişmiş ülkelerde Kent Tarımı kapsamında balkonlarda, çatılarda, kaldırımlar da dahil sebze üretirken halk artık üretimin doğrudan içine girmekte, çocuklar dahil her yaştaki insanlar daha organik sebze üretimi ile gereksinimlerini karşılıyor. Özellikle çocuk yaştan itibaren üretimin önemi anlaşılıyor.

Mezitli’de kentsel tarım olgusunu belediyemiz desteğiyle kurulan Üretici Kadın Kooperatifi ile gerçekleştiriyoruz. Bu olguya zaman zaman Mezitli Kent Konseyi de dahil oluyor. Bu bağlamda Mezitli şanslı bir ilçe. Kent merkezindeki büyük imarlı parsellerin büyük bölümü bir şahsa ait. O kişinin arsalarına inşaat yapıncaya kadar üretime izin vermesi belediyemize olan güvenin bir sonucu olmuştur. Bugüne kadar sadece bir kişinin kent merkezinde apartmanlar arasındaki 60 dekar arazisine Kadın Kooperatifimiz mısır ekimi gerçekleştirdi. Kooperatif ayrıca enginar ve salep üretimi gerçekleştirdi. Kent Konseyimiz de lavanta, biberiye ekimi ile bu sürece katkıda bulundu.

Ben yüksek Ziraat Mühendisiyim. Belediye yöneticiliğinden önce 9 yıl kırsal alanda ‘demokratik halk kooperatifçiliği’ alanında çalıştım. Yüksek lisansım da, master tezimin konusu da bu idi. Kooperatifçilik son dönemde moda oldu. Tarımsal üretim kooperatifçiliği zordur. Kadın Üretim Kooperatifi Başkanımız finans profesörü Ayşe Gül Yılgör’e inanıyorum. Türkiye’ye örnek kooperatifçilik uygulamasını gerçekleştirmek istediğine inanıyorum. Amacım Mezitli halkını çocuklardan başlayarak tarımsal üretim sürecine dahil etmek”

2020 yılında yapılacak projeler

Başkan Tarhan, 2020 yılı itibariyle yapacakları projeleri de şöyle sıraladı:

 • Yılbaşında “Kültür Merkezi”mizi açmayı hedefledik
 • “Mutlu Yaşam Köyü” projemizi tamamlayacağız
 • Mezitli Deresi Kenarı düzenleme, bisiklet ve yürüyüş yolları projemiz tamamlanacak.
 • 1. Dönemimizde çalışmalarımızın öznesi KADIN iken bu dönemde çalışmalarımızın öznesi ÇOCUKLARIMIZ olacaktır. İkinci “Çocuk Gündüz Bakım Evi”nin temelini 3 Eylül’de sizlerle birlikte atacağız. 21 Şubat 2021 tarihinde tamamlamayı öngörüyoruz. 
 • Kent tarımını genişletiyoruz.
 • Biri Çocuk Hobi Bahçemiz olmak üzere 6 “Hobi Bahçemize” Tece ve Eski Mezitli bölgelerimizde yapılacak 2 yeni Hobi Bahçeleri ile devam ediyoruz.
 • Bir futbol sahasına daha yakında başlayacağız.
 • Basın evi, Mezitli muhtarlar evi, avcılar evi, taziye evi, engelliler evi, yeni aşevi projelerimiz yılsonuna kadar tamamlanacak.
 • 6 sosyal tesisi (işyeri) içeren “Terra Rosa” projemiz yılbaşında tamamlanacak.
 • “Kuyuluk Tabiat Parkı”nın işletmesini belediyemiz aldı. Bakanlık onayı beklenmekte.
 • Mezitli sahillerinin Hazine’den kiralanması Bakan onayı aşamasında.
 • Felsefeci, matematikçi, astronomi biliminin kurucusu Aratos’un mezarının arsasını bağış yolu ile alarak kazı çalışmalarının başlatılmasını sağladık”

Mezitli’de dönüşüm yaptık!

Mezitli‘de bir dönüşümün başlamış olmasının mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Başkan Tarhan, “Artık Mezitli Belediyesi ve halkı; haksızlıklara direnen, Hazine arazilerine, ormanlarına sahip çıkan, doğayı çevreyi her zaman ön planda tutan, siyasal düşünce farklılıklarını Demokrasi ve Cumhuriyet paydasında birleştiren, birlikte yürüyen, birlikte türkü söyleyen büyük bir aile olmuştur” dedi.

Kaynak: mezitli.bel.tr

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.