Mersin'de vakalar neden arttı? - Mersin'de BugünMersin'de Bugün

29 Eylül 2020 - 00:18

Mersin’de vakalar neden arttı?

Mersin’de son dönemde koronavirüs vakaları ciddi şekilde artarken Bakan Fahrettin Koca, vaka artışı olan şehirler arasında Mersin’i ilk kez açıkladı. Peki pandemi sürrecinin ilk günlerinde çok az vaka olan Mersin’de Covid-19 vakaları neden arttı? Mersin’de vaka artışı sürecek mi? İşte koronavirüs salgınının ilk gününden itibaren Mersin’de yapılan yanlışlar..

Mersin’de vakalar neden arttı?
Son Güncelleme :

01 Eylül 2020 - 21:00

0 okunma

Mersin’de son dönemde koronavirüs vakaları ciddi şekilde artarken Bakan Fahrettin Koca, vaka artışı olan şehirler arasında Mersin‘i ilk kez açıkladı. Peki pandemi sürrecinin ilk günlerinde çok az vaka olan Mersin’de Covid-19 vakaları neden arttı? Mersin’de vaka artışı sürecek mi? İşte koronavirüs salgınının ilk gününden itibaren Mersin’de yapılan yanlışlar..

Mersindebugun.com olarak Mersin’de koronavirüs salgınının dünü ve bugününü değerlendirdik. Mersin’de Mart-Nisan ayından günümüzde (1 Eylül) yapılan hatalar nelerdi? Vaka artışı devam edecek mi? İşte dünden bugüne Mersin’de koronavirüs

“Yeni Normalleşme”ye kadar rahattı

1 Haziran itibariyle Türkiye’de normalleşme süreci başlarken, birçok yasak yavaş yavaş ortadan kalktı. Mersin kontrollü sosyal hayat dönemi başlayana kadar (resmi kurumlarca bugüne kadar) virüsten izole kentlerden birisi olarak gösterilse de diğer şehirlerle ticaret ve turizm bağı unutuldu.

Temmuz ayı ile birlikte hemen hemen her gün vaka iddiaları konuşulsa da yazılı basında zaman zaman yer verilse de resmi merciler tarafından dikkate alınmadı, Mersin bugüne kadar en az vaka olan şehirlerden biri olarak görüldü.

Mersin’de pandemi sürecinde yapılan hatalar

Yazlıkçılar – Turistler hakkında önlem alınmadı

Mersin’de ne kadar yazlıkçı yaşadığı, yazın nüfusun kaç milyona çıktığı belediyeler ve resmi kurumlarca da net olarak bilinmiyor. Önemli bir siyasetçi Mersin’de nüfusun yazın 1 milyon arttığını söylemişti, bu rakam Mersin’de yaşayan herkes tarafından bilinir ki çok eksik.

Turist gelsin de nereden gelirse gelsin, nasıl gelirse gelsin mantığı kontrollü sosyal hayatta Mersin’in kontrolsüz nüfus artışına neden oldu.

Gelenlerin çoğu tehlikeli şehirlerden

Mersin’de yazlığı bulunanlar ile tatilini geçirmek için apart veya otelde konaklayanların çok büyük kısmı Adana, Gaziantep ve Diyarbakır‘dan gelmektedir.

Bu şehirler pandemi sürecinin neredeyse başından itibaren vaka sayılarının yüksek olduğu yerlerdi.

Soru önergeleri cevaplanmadı, yerel haberler konuşulmadı

Haziran ayından itibaren Mersin’de koronavirüs vaka sayısı, hastanelerde yatan hasta sayısı gibi birçok konu, birkaç kez Meclis’e taşındı ancak soru önergelerinin hiçbirine Bakan tarafından yanıt verilmedi.

Tarsus, Mut, Akdeniz, Mezitli, Erdemli, Silifke, Aydıncık ilçelerinde vaka haberleri ne ulusal basında ne de kent yönetiminde karşılık bulmadı.

Yaz rahatlığı kenti sardı

Sıcak havalarda maske takmanın zor olduğunu düşünenler, zaten denize girmek için evden çıkan ve kumsala kadar maske taşımayanlar ile maske takma oranı her geçen gün azaldı. Tabi virüsün yazın etkisini yitirdiği, ölümlü hastalığın azaldığı söylemleri de etkili oldu.

Maske zorunluluğu getirilmedi

Mersin’de vakaların arttığı konuşulmaya başladığı günden itibaren beklenen maske zorunluluğu için bir karar alınmadı. İnsanlar sadece toplu taşıma araçları ve marketlerde maske takmaya başladı, açık alanlarda, apartman içlerinde, mağaza önlerinde maske takmayı bıraktı.

Resmi kurumlar açıklama yapmadı, insanlar haberlere inanmadı

Mersindebugun.com olarak bizler de, Mersin yerel basınının diğer önemli gazete ve internet siteleri de çok sayıda vaka haberi yaparken insanlar resmi bir açıklama bekledi. Bu açıklamalar gelmeyince haberlerin önemi azaldı. Bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mersin‘i de açıklamasına dahil edince insanların düşüncesi değişmeye başladı. (umuyoruz)

Göçmen nüfusu çok fazla

Mersin’de sığınmacı nüfusu çok fazla. Göçmenler sosyal hayatın içerisinde olsa da gerekli bilgilendirme yapmak zor, yapılan bilgilendirmeler de yetersizdi. Mersin’in Mezitli ve Tarsus ilçelerinde vaka artışının temel nedenlerinden birisi de göçmenlere virüsün bulaşması oldu.

Serbest Bölge’de önlemler çok yetersiz kaldı

Mersinde Bugün’ün takipçileri çoğu kez Serbest Bölge’de vaka haberlerine denk geliyordur. Sendikaların mücadelesine rağmen Mersin Serbest Bölge‘de işverenler gerekli önlemleri almadı ve hemen hemen her gün yeni vakalar oldu.

Mersindebugun.com olarak tüm vakaları, iddiaları, açıklamaları büyük bir titizlikle inceleyerek yayınlamayı sürdüreceğiz.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.