Tarım

Mersin’de tarım alanlarına maden çalışmaları için ruhsat verilecek!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 10'u Mersin sınırları içerisinde olmak üzere ülke genelinde 766 maden sahası için çalışma ruhsatı verecek..

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 10’u Mersin sınırları içerisinde olmak üzere ülke genelinde 766 maden sahası için çalışma ruhsatı verecek. Mersin’de maden sahalarının büyük kısmı su havzalarında bulunduğu için bu alanların madenciliğe açılmasının su kaynaklarına, tarıma zarar vereceği düşünülüyor.

Bakanlığının maden sahası kararına karşı Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Platformu’nu oluşturan çok sayıda dernek basın açıklaması yaparak tepkilerini dile getirdi. Platform adına hazırlanan açıklamayı okuyan MERÇED Başkanı Sabahat Aslan, mevcut maden çalışmaların yaşam alanlarında ciddi olumsuzluklara neden olurken ilave çalışmaların tehlikenin boyutunu arttıracağını öne sürdü.

766 maden arama sahası ihaleye çıkarılıyor!

Guneygazetesi.com’dan Esra Şasi Yağmur‘un haberine göre Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün maden arama ve işletme ruhsatları için ihale ilanını yayınlandığı belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Bu ilanda ülkemizin her yerinde toplam 766 maden arama ve işletme sahası ihaleye çıkarılıyor. Toplam 883 bin hektarlık bir alanı kapsayan bu ihalenin çoğunluğu altın, gümüş, platin, bakır, kurşun, çinko, demir gibi madenlerin bulunduğu IV. Grupta yer alıyor.  Bu ihale ile 559 arama, 134 işletme ruhsatı verilecektir. Ülkemizde Vahşi bir şekilde yapılan maden aramaları ve İşletmeleri dağların, yeraltı ve yerüstü sularının, tarım, ormanlık ve mera alanlarının yok edilmesine neden olmaktadır”

Maden sahalarının 30’u Doğu Akdeniz’de, 10’u Mersin’de!

766 maden sahasının 30 tanesinin Doğu Akdeniz’de bu maden sahalarından 10’unun Mersin’de olduğunu (Mersin Merkez, Anamur, Silifke, Aydıncık, Gülnar, Erdemli ve Tarsus ilçelerinde) olduğu ifade eden Başkan Aslan konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Madenlerin sahasının geneli tarım, mera, ormanlık, doğal yada arkeolojik sit alanlarının içinde olup su havzalarına çok yakındır. Müdürlüğün ihaleye açtığı bu alanlarda hangi madenlerin aranacağı ya da işletileceği belirsizdir. 7 Eylül de ihalesi yapılacak olan bu yerler devlet tarafından değil ihaleyi kazanacak şirketler tarafından işletilecektir. Bunun sonucunda rantı özel şirketler, zararı da kamu görecektir. Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri olarak bölgemizde planlanan maden arama ve işletme ruhsatları ihalelerine karşı başta yerel yönetimler olmak üzere meslek odalarını, siyasi partileri, sendikaları, vakıf ve dernekleri, çevre platformlarını, mahalle muhtarlarını bu mücadele sürecine destek vermeye çağırıyor ve ihalelerin acilen iptal edilmesini talep ediyoruz.”

Haberin devamını Güzey Gazetesinde okuyabilirsiniz.

Mersin'de Bugün

Mersin'de bugün ne olduysa burada! sloganıyla yayın hayatına başlayan Mersindebugun.com, tarafsız yayın anlayışı ile son dakika Mersin haberleri sunan bir oluşumdur. Sizlerde haber veya köşe yazılarınızla bizlere destek olmak isterseniz info@mersindebugun.com 'dan iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu