Tarım

Mersin’de lavanta yetiştiriciliği artıyor, lavanta turizmi başlıyor!

Narenciye, çilek ve muz meyveleriyle bilinen Mersin‘de son yıllarda ekimi başlayan lavantalar büyümeye başladı. Mersin’de lavanta yetiştiriciliği artarken, lavanta turizmi Mersin için başlıyor…

Mersin’in Tarsus, Gülnar ve Silifke ilçeleri başta olmak üzere birçok ilçesinde son yıllarda lavanta yetiştiriciliği başladı. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ” Lavanta Fidesi Dağıtım Projesi ” kapsamında dağıttığı lavanta fideleri büyüdü.

Büyükşehir Tarsus’a lavanta tarlası ziyareti düzenledi!

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı da Tarsus ilçesi Pirömerli mahallesinde bulunan bir lavanta tarlasına, Mersin’de kadınların öncülüğünde faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katıldığı bir ziyaret düzenledi.

Mersin için alternatif tarım ürünü ve alternatif turizm!

Mersin’de alternatif tarım ürünü olarak son yıllarda başlanan lavanta yetiştiriciliği , Büyükşehir’in fide dağıtım desteği ile kısa sürede büyüdü.

Büyükşehir tarafından önceki yıllarda dağıtılan ve Tarsus’un Pirömerli mahallesi’ndeki üretici Abdullah Ateş tarafından yaklaşık 3 bin adet olarak dikimi gerçekleştirilen lavanta fideleri boy verdi.

Mersin’de STK temsilcileri lavanta tarlalarını ziyaret etti!

Mersin’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri, Büyükşehir’in lavanta tarlası ziyaret etkinliğine katıldı. Lavanta tarlasının görsel şölenini fotoğraflarla ölümsüzleştiren ziyaretçiler Mersin’de lavanta yetiştiriciliğinin yaygınlaşmasının turizm açısından önemine vurgu yaptı.

STK temsilcilerinden Aynur Sakuçoğlu yaptığı açıklamada; “Mavinin yanına lila, Mersin’e çok yakışmış. Bence turizm için çok güzel ve önemli bir konu” ifadelerini kullanırken daha önce Isparta’daki lavanta bahçelerine gittiğini ve o şehre lavanta turizmi için otobüslerle insanların akın ettiğini söyledi.

Mersin'de Bugün

Mersin'de bugün ne olduysa burada! sloganıyla yayın hayatına başlayan Mersindebugun.com, tarafsız yayın anlayışı ile son dakika Mersin haberleri sunan bir oluşumdur. Sizlerde haber veya köşe yazılarınızla bizlere destek olmak isterseniz info@mersindebugun.com 'dan iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Başa dön tuşu