Mersin'de günlük vaka ortalaması 400 oldu, Mersin Şehir Hastanesi'nde yer kalmadı! - Mersin'de BugünMersin'de Bugün

1 Ekim 2020 - 03:25

Mersin’de günlük vaka ortalaması 400 oldu, Şehir Hastanesi’nde yer kalmadı!

Sağlık Emekçileri Sendikası Mersin Şubesi, Mersin’de koronavirüs salgınında son durumu değerlendirdi. Covid-19 salgınını değerlendiren sendika, Mersin Şehir Hastanesi’nde yer kalmadığı için hastaların bir kısmının Erdemli Devlet Hastanesi’ne gönderildiğini duyduklarını açıkladı.

Mersin’de günlük vaka ortalaması 400 oldu, Şehir Hastanesi’nde yer kalmadı!
Son Güncelleme :

02 Eylül 2020 - 23:11

7 okunma

Sağlık Emekçileri Sendikası Mersin Şubesi, Mersin’de koronavirüs salgınında son durumu değerlendirdi. Covid-19 salgınını değerlendiren sendika, Mersin Şehir Hastanesi‘nde yer kalmadığı için hastaların bir kısmının Erdemli Devlet Hastanesi’ne gönderildiğini duyduklarını açıkladı.

Mersin’de günlük koronavirüs vakası kaç? Mersin’de Eylül ayında günlük yeni vaka sayısı kaç oluyor? Erdemli Devlet Hastanesi pandemi hastanesi mi ilan edildi? Mersin Şehir Hastanesi’nde koronavirüslü hastalar için yer kalmadı mı? İşte SES Mersin Şube Başkanı Zeki Sinan Doğan‘dan çok önemli açıklamalar…

Mersin Şehir Hastanesi’nde yer kalmadı, Mersin’de günlük vaka ortalaması 400!

SES Mersin Şube Eş Başkanı Zeki Sinan Doğan yaptığı açıklamada, Mersin Şehir Hastanesi’nde yer kalmadığı için Covid-19’lu hastaların bir kısmının Erdemli Devlet Hastanesi’ne yollandığını ve bu hastanenin pandemi hastanesi ilan edildiğini duyduklarını belirtti. Yoğun bakımların önümüzdeki günlerde yetmeyeceğini söyleyen Sinan Doğan, Mersin’de aldıkları duyum ve bilgilere göre günde ortalama 400 tane pozitif vaka olduğunu söyledi.

Güney Gazetesi’nden Esra Şasi Yağmur‘un haberine göre SES Mersin Şubesi, Covid-19 salgını sürecinde hastanelerde yaşananlar ve sağlık emekçilerinin sıkıntıları hakkında bir açıklama yaptı.

Sendika adına açıklama yapan Mersin Şube Başkanı Dr. Zeki Sinan Doğan, 1 Haziran itibariyle geçilen normalleşme kapsamında Covid-19 için alınan tedbirlerin birçoğunun kaldırıldığını belirterek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da vaka sayısında ciddi artış olduğunu, hatta salgının bir bakıma kontrolden çıktığını kabul ettiğini söyledi.

66 sağlık emekçisini kaybettik!

Salgın başladığından bu yana 66 sağlık emekçisini kaybettiklerini, son olarak da Mersin Şehir Hastanesi Dahili Uzmanı Turgut Erkut’luyu Covid-19 nedeniyle kaybettiklerini belirten Başkan Doğan, sağlık emekçilerinin korunması için daha çok mücadele edeceğiz dedi. Normalleşme sürecinde hastanelerde Covid-19 salgınının yayıldığını belirten Sinan Doğan, artan iş yükünün de hata riskini ve Covid-19 bulaşma riskini arttırdığını belirtti.

SES Mersin Şube Eş Başkanı Dr. Zeki Sinan Doğan Mersin İl Pandemi Kurulu’na şu soruları sordu:

  • Mersin’de günde kaç tane test yapılmaktadır? 
  • Mersin’de günde kaç tane Covid pozitif vaka tespit edilmektedir?
  • Mersin’de yapılan testlerin kaç tanesi yurt dışına çıkanlara yapılan zorunlu testler kapsamındadır? 
  • Mersin’de de ayrıcalıklı kişilere şikayeti olmadığı halde test yapılıyor mu?
  • Sağlık çalışanlarına rutin test yapılmasına ne zaman başlanacaktır?
  • Mersin’de Covid-19 pozitif vaka sayısı ne kadardır? Kaç tanesi hastanelerde yatmakta, kaç tanesi evde izlenmektedir? 
  • Temaslı olduğu düşünülen kişilere test yapılıyor mu?
  • Daha önce sağlık çalışanlarına ve halka yapılan testler yaklaşık 24 saatte çıkarken, şimdi yapılan testler neden 4-5 gün de çıkıyor? 
  • Sürenin uzaması ayını zamanda hasta ve sağlık çalışanlarının yakınlarına Covid-19’un bulaşma riskini arttırmıyor mu?
  • Covid-19 Vaka sayısı hızla artarken, önümüzdeki süreçte kronik hastalığı olan ve sağlık hizmeti almakta zorlanan hastaların, tanı ve tedavileri hangi hastanelerde, nasıl yapılacağı planı var mıdır?

Kaynak: Guneygazetesi.com

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.