Koronavirüs

Mersin’de düğün, nişan ve nikah yasaklandı mı? İşte yeni genelge!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun bugünkü toplantısında aldığı tavsiye kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda İçişleri Bakanlığı Mersin'de dahil 81 il valiliğine Covid-19 Tedbirleri konulu ek genelge gönderdi.

Mersin’de düğünler yasaklandı mı? Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun bugünkü toplantısında aldığı tavsiye kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda İçişleri Bakanlığı Mersin’de dahil 81 il valiliğine Covid-19 Tedbirleri konulu ek genelge gönderdi.

Covid-19 Tedbirleri ek genelgesi kapsamında Mersin’de düğün, nişan ve nikah organizasyonları yayınlandı mı? İşte 03 Eylül 2020 Perşembe günü 81 il valiliğine gönderilen genelgenin detayları…

Daha önce 14 şehirde düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü gibi etkinliklere çeşitli kısıtlamaların getirildiği anımsatılan genelgede, gelinen noktada salgının hızla yayıldığına dikkat çekildi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiye kararı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları kapsamında valilikler tarafından aşağıda yer alan kararların alınması istendi:

Düğün, Nişan, Nikah organizasyonları için yeni tedbir kararları! 03.09.2020

Bu kapsamda 81 ilde;

1. Sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere müsaade edilmeyecek.

2. Ancak nikah merasimi şeklinde yapılabilecek olan düğünler ile nikahların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanması sağlanacak.

3. Nikah merasimi şeklinde düğün veya nikah yapılacak düğün salonlarında, sandalye/koltuk düzeninin fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak.

4. Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğünler ile nikahlarda, oyun oynanması/dans edilmesine, toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına, hiçbir şekilde izin verilmeyecek.

5. Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah törenlerine katılması yasaklanacak.

6. Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğün veya nikah törenlerine en az bir kamu görevlisinin (kolluk, zabıta vb.) görevlendirilmesinin sağlanarak denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.

7. İçerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra nikah merasimi şeklindeki düğün ve nikahlarda, bu genelge ile düzenlenen hususlar dışında daha önce valiliklere gönderilen genelge ile Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan tüm kural ve tedbirlere eksiksiz riayet edilmesi sağlanacak.

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararlar valiliklerce ivedilikle alınarak en geç 04.09.2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanılacak.

Vali ve kaymakamlıklarca konu hakkında gerekli hassasiyet gösterilerek uygulamanın eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi sağlanacak.

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek.

Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Mersin’de düğün, nişan ve nikah etkinlikleri kısıtlandı mı? 03.09.2020

Mersin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun bugün veya en geç yarın toplanarak genelge hakkında kararını açıklayacak. Açıklanan karardan itibaren ilgili kısıtlamalar Mersin ili genelinde uygulanacak.

Mersin'de Bugün

Mersin'de bugün ne olduysa burada! sloganıyla yayın hayatına başlayan Mersindebugun.com, tarafsız yayın anlayışı ile son dakika Mersin haberleri sunan bir oluşumdur. Sizlerde haber veya köşe yazılarınızla bizlere destek olmak isterseniz info@mersindebugun.com 'dan iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu