EğitimKoronavirüs

Mersin’de 4 okulda koronavirüs tespit edildi, MEB’e tepkiler sürüyor!

Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar, okullar için MEB tarafından alınmayan önlemleri sıraladı.

Mersin’de 4 okulda koronavirüs vakası olması nedeniyle MEB’e alınması gereken önlemler konusunda öneri ve tepkiler sürüyor. Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar, okullar için MEB tarafından alınmayan önlemleri sıraladı.

Mersin’de 4 okulun karantinaya alınmasının ardından Eğitim-İş Mersin Şubesi’nden açıklama geldi. Pandemi sürecinin 6 aydır devam ettiğini vurgulayan Şube Başkanı Hakan Boyar; “Mart ayında okullar tatil edilir edilmez uzaktan eğitime başlandı. Uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerimiz görev aldı ve ellerinden gelenin fazlasını yaptılar.” ifadelerini kullanırken, birçok öğrencinin evinde internet ve bilgisayarın bulunmamasının eğitimde fırsat eşitsizliğine neden olduğunu söyledi.

“Dünyada hiçbir şey sağlıktan daha önemli değildir”

“Bu durumu ortadan kaldırmak, sosyal devlet ilkesi üzerine kurulan ülkemizin yöneticilerinin en temel görevidir” diyen Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar; “Öğretmenler olarak bizler okulların açılması için velilerden ve öğrencilerden daha istekliyiz. Ancak dünyada hiçbir şey sağlıktan daha önemli değildir. Sağlık dışında her şeyin telafisi vardır. Bizler özel okul sahiplerinin tamamen ticari dayatması ile değil, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizin sağlığının en üst düzeyde güvenlik tedbirleriyle korunduğu ortamlar hazırlanarak okulların açılmasını istemekteyiz” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı neleri yapmadı?

Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın pandemi sürecinde neleri yapmadığını şöyle sıraladı:

  • Milli Eğitim Bakanlığı yeteri kadar öğretmen alımı yapmadı.
  • İhtiyacı karşılayacak kadar derslik yapmadı.
  • Okulların temizliğini sağlayacak hizmetli alımı yapmadı.
  • Okulların açılması halinde gerekli olacak temizlik maddeleri ve maske teminini sağlamadı.
  • Okullarda öğrencilerin ve öğretmenlerin sağlık durumlarını takip edecek sağlık görevlileri temin etmedi.
  • Servislerle öğrencilerin okullara nasıl taşınacağını belirlemedi.
  • Okullarda ısıtma-soğutma sistemlerini koronavirüs pandemisine uygun hale getirmedi.

Peki illerde neler yapılabilirdi?

Başkan Boyar bu soruya; “Asıl yapılması gereken, yerellerden Pandemi Eğitim Kurulları oluşturulmalı ve bu kurularda; balilik, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri, il sağlık müdürlüğü, ilçe ve büyükşehir belediye başkanlıkları, sendikalar ve servis aracı işletme odaları olmalıydı.” şeklinde yanıt verdi.

Okullarda Eylül-Ekim aylarında temizlik işlerini kim yapacak?

Okullarda temizlik işleri, İŞKUR’dan gönderilen personeller tarafından yapıldığını belirten Başkan Boyar; “İŞKUR’dan gelenler en erken Kasım ayında işe başlatılıyor. Peki Eylül ve Ekim aylarında okulların temizlik ve dezenfektan işlemlerini kim yapacak?” diye sordu. (Mersin Haberci)

Mersin’de koronavirüs vakası olan okullar hangileri?

Eğitim-Sen’in açıklamasına göre Mersin’de vaka olan okullar: Mersin Tarsus Kelahmet ilkokulu, Mersin Tarsus Turgut İçgören O.O., Mersin Çavuşlu O.O., Mersin Zeki Koyuncuoğlu İ.O/O.O

Mersin'de Bugün

Mersin'de bugün ne olduysa burada! sloganıyla yayın hayatına başlayan Mersindebugun.com, tarafsız yayın anlayışı ile son dakika Mersin haberleri sunan bir oluşumdur. Sizlerde haber veya köşe yazılarınızla bizlere destek olmak isterseniz info@mersindebugun.com 'dan iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu