Mersin'de Bugün

Ayaş’ta içme suyu artık bulanmayacak!

İçme suyu ihtiyacını Karapınar su kaynağından karşılayan ve kış aylarında yağışlar nedeniyle bulanma sorunu yaşayan Ayaş Mahallesi’ne bulanıklıklardan etkilenmeyecek içme suyu için MESKİ harekete geçti. Detaylar haberde…

Ayaş’ta içme suyu artık bulanmayacak!
10 okunma
23 Temmuz 2020 - 12:51
TAKİP ET:

İçme suyu ihtiyacını Karapınar su kaynağından karşılayan ve kış aylarında yağışlar nedeniyle bulanma sorunu yaşayan Ayaş Mahallesi‘ne bulanıklıklardan etkilenmeyecek içme suyu için MESKİ harekete geçti.

MESKİ tarafından Ayaş Mahallesi’nde yeni içmesuyu kaynağına yapılan sondaj, depo ve enerji nakil hattı ile kış aylarında mevcut kaynakta oluşan soruna çözüm getiriliyor.

Alternatif kaynak olmadığı için sorun yaşanıyordu!

Mersin’in Erdemli ilçesi Ayaş mahallesinin içme suyu ihtiyacı deniz kenarında bulunan Karapınar su kaynağından terfili olarak karşılanıyordu.

Mevcut içme suyu tesisini besleyen Karapınar kaynağında uzun süreli yağış olduğunda bulanıklık oluşmakta ve alternatif kaynak olmadığından dolayı mahalleye içme suyu verilememekteydi.

Sorunun giderilmesi için MESKİ tarafından sondaj kuyusu açılarak, debisi 15 lt/sn olan verimli bir içmesuyu kaynağı bulunarak devreye alınma çalışmalarına başlandı. Bu amaçla açılan sondaja pompa montajı yapılırken, enerji olmadığından dolayı jeneratör yerleştirilen tesis sürekli olarak devreye alınıyordu. 2020 yılı içerisinde tesisin daha da iyileştirilmesi amacıyla, sondaj kuyusuna yaklaşık 450 metre mesafeden enerji nakil hattı çekilerek, trafo ve terfi binası inşa edilmesi planlanıyor.

Ayrıca daha üst kotlarda bulunan Ayaş İlköğretim Okulu civarındaki bölgeye 530 metre terfi hattı, 1 adet biriktirme deposu, terfi binası, hidrofor ve elektrik hattı yapılarak, mahallenin içmesuyu ihtiyacının daha iyi şartlarda karşılanması amaçlanıyor. (Meski.gov.tr)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Mersin'de bugün ne olduysa Mersindebugun.com'da! Son dakika mersin haberleri, Mersin haber sitesi.