Yaşam

Yenişehir’de havai fişek kullanımı yasaklandı!

Mersin Yenişehir Belediyesi, ilçe genelinde havai fişek kullanımını yasaklandı...

Mersin Yenişehir‘de havai fişek kullanımı yasaklandı! Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in önerisi ile gündeme alınan karar, Yenişehir Belediye Meclisi‘nde oy birliği ile kabul edildi.

Canlı ekosistemini tehlikeye atan havai fişek kullanımı hakkında Yenişehir Belediyesi önemli bir karar verdi. Yenişehir Belediye Meclisinde havai fişek kullanımını yasaklayan karar Zabıta Müdürlüğü ekiplerince ilçede bulunan işyerlerine tebliğ edilmeye başlandı.

Yenişehir’de havai fişek yasak! İşte kullanım cezası 2020

Mersin’in Yenişehir ilçesinde havai fişek gösterileri yapan işletmelere, Kabahatler Kanunu 36. madde hükmü uyarınca 2020 yılı için 4 bin 43 Türk Lirası ile 20 bin 243 Türk Lirası arasında idari yaptırım uygulanacak.

Başkan Özyiğit yasak hakkında açıklama yaptı!

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, belediye meclisinde alınan havai fişek kullanımını yasaklayan karar hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Sakarya’da yaşanan havai fişek patlamalarının ortaya çıkardığı kötü sonuçlar hala hafızamızda. Sadece birkaç dakika süren havai fişek gösterileri yaşamımızda vahim sonuçlar doğurabiliyor. İlçemizde artık havai fişeklerin çevreye ve canlılara zarar vermesine izin vermeyeceğiz. Önlemlerimizi önceden almak zorundayız.

“Havai fişeklerde bulunan kimyasal içerikli tozlar insan sağlığına zarar veriyor. Parçacıklar, solunum rahatsızlıkları olanlara, astımlı ve kalp hastalarında zararlı sonuçlara yol açabiliyor.  Ayrıca patlatılan havai fişeklerin büyük bir bölümü atık olarak kalıyor. Genellikle karton ve plastikten oluşan bu parçalar ve ambalajların oluşturduğu çöpler çevreyi kirletiyor. Havaya dağılan ince parçacıklar yakında bulunan su kaynaklarının da kirlenmesine neden olabiliyor.  Havai fişeklerin sadece evcil hayvanlar için değil, vahşi hayvanlar için de zararları var. Bu gösteriler kuşların yaşamında olumsuz etkiler yaratabiliyor. Bu kadar çok zararı olan havai fişeklerin ilçemizde kullanılmasını istemiyoruz.”

Mersin'de Bugün

Mersin'de bugün ne olduysa burada! sloganıyla yayın hayatına başlayan Mersindebugun.com, tarafsız yayın anlayışı ile son dakika Mersin haberleri sunan bir oluşumdur. Sizlerde haber veya köşe yazılarınızla bizlere destek olmak isterseniz info@mersindebugun.com 'dan iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu