EğitimYaşam

Mersin Büyükşehir’in ücretsiz kursuyla 42 yıl sonra yeniden üniversiteli oldu!

Tarsus'ta yaşayan 65 yaşında 3 çocuk ve 3 torun sahibi Başende Diren, 1978 yılında bıraktığı üniversite eğitimine Mersin Büyükşehir'in ücretsiz kursu ile yeniden kavuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Desekleme Kursları’nda başarı hikayeleri yazılıyor. Tarsus’ta yaşayan 65 yaşında 3 çocuk ve 3 torun sahibi Başende Diren, 1978 yılında bıraktığı üniversite eğitimine Mersin Büyükşehir’in ücretsiz kursu ile yeniden kavuştu.

42 yıl önce siyasi gerginlik ve 12 Eylül süreci nedeniyle yüksek öğrenimini tamamlayamayan ve şuan 65 yaşında olan 3 çocuk ve 3 torun sahibi Başende Diren, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz olan Tarsus Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kursları‘na katılarak yüksek öğrenim sınavında başarı sağladı.

1978 yılında mecburiyetten okuldan ayrıldı!

65 yaşındaki Başende Diren, 1975 yılında Eskişehir Üniversitesi’ne bağlı olan 4 yıllık Afyon Maliye Muhasebe Yüksekokulu’nu kazanıp üniversite eğitimine başladı. 3’üncü sınıftayken yaşanan siyasi olaylar sebebiyle okulunu bırakarak Tarsus‘a döndü. Sonrasında evlenip 3 çocuk sahibi oldu ve Tarsus‘ta Eski Ömerli Mahallesi’nde mütevazi bir hayat süren Başende Diren, 3 torun sahibi oldu.

Vefat eden eşinin sözlerini dinledi, yeniden üniversiteli oldu!

3 yıl önce eşini kaybeden Başende Diren, vefatı öncesi eşinin kendisine sürekli olarak; “İçindeki çocuğu öldürme, hayalini gerçeğe dönüştür” dediğini ve eşinin bu sözünü dinleyerek ailesinin de desteği ile Büyükşehir kursuna görüşmeye gittiğini ifade etti.

Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü kazandı!

Mersin Büyükşehir kursunda gösterilen ilgi ile inancının arttığını belirten Başende Diren;

Gördüğü ilgi karşısında inancının artığını kaydeden Başende Diren, “Pandemi dönemine kadar normal örgün eğitimle devam ettik. Pandemi sürecinde ise uzaktan eğitimle sınava hazırlandık. Uzaktan eğitim döneminde de hocalarımız yakın ilgi gösterdi, bizlere testler gönderdiler. Gerçekten büyük fayda gördüm.” dedi.

Başende Diren, dilediği ve ilk tercihi olan Selçuk Üniversitesi’ne bağlı Silifke Taşucu Meslek Yüksek Okulu Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü kazandığını ve çok mutlu olduğunu söyledi.

Üniversite sevincini torunlarıyla paylaştı!

Torunlarıyla da ilgilenerek sınava hazırlanan Başende Diren, üniversite sevincini torunları 5 yaşındaki Hatice Diren ve 6 yaşındaki Levent Diren ile paylaştı.

Mersin'de Bugün

Mersin'de bugün ne olduysa burada! sloganıyla yayın hayatına başlayan Mersindebugun.com, tarafsız yayın anlayışı ile son dakika Mersin haberleri sunan bir oluşumdur. Sizlerde haber veya köşe yazılarınızla bizlere destek olmak isterseniz info@mersindebugun.com 'dan iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu