Mersin Büyükşehir, "Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim" projesi 2020 - Mersin'de BugünMersin'de Bugün

29 Eylül 2020 - 00:35

Mersin’de dar gelirli ailelere küçükbaş hayvan desteği sağlayacak projenin protokolü imzalandı!

Mersin’de kırsal kesimde yaşayan dar gelirli ailelere küçükbaş hayvan desteği sağlayacak “Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim” projesinin protokolü imzalandı.

Mersin’de dar gelirli ailelere küçükbaş hayvan desteği sağlayacak projenin protokolü imzalandı!
Son Güncelleme :

28 Ağustos 2020 - 22:48

0 okunma

Mersin’de kırsal kesimde yaşayan dar gelirli ailelere küçükbaş hayvan desteği sağlayacak Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim projesinin protokolü imzalandı.

Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer‘in öncülük ettiği projenin protokolü; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü İl Müdürü Vekili Mustafa Nevzat Zayim, Mersin İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan, Mersin Veteriner Hekimler Odası Başkanı Bektaş Şenay arasında imzalandı.

Türkiye’de bir ilk olan hayvancılık projesinin protokolü imzalandı!

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim” projesinin imza töreninde yaptığı konuşmada; “Türkiye’de bir ilk olan, bizim de çok önemsediğimiz, yeni bir hayvancılık projesinin protokolünü imzalayacağız. Mersin’imize hayırlı, uğurlu olsun diyorum. Üreticilerimize bol ve bereketli kazançlar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Mersin’in 10 ilçesinde hayata geçirilecek!

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında 10 milyon 648 bin lira harcanarak 5 yılda 300 aileye ulaşılacak. 5 yıl sonunda sürü sayısı 7 bin 500 başa erişecek. Proje Mersin’in 10 ilçesinde hayata geçirilecek.

Mersin’de hayvancılara küçükbaş hayvan ve yem yardımı yapılacak!

Proje ile kırsalda yaşayan dar gelirli ailelere istihdam yaratmak ve köyden kente göçün önlenmesi hedeflenirken, Mersin’de koyun varlığı artacak, damızlık fazlası olan yerli üreticilerden yeni işletmeler için hayvanlarını değerinde satın alarak ekonomiye destek verilecek. Bu nedenle maddi sorunlardan sürüsünü büyütemeyen veya yetiştiriciliğe devam edecek hayvanı olmayanlara koyun, keçi ve yem yardımı yapılacak.

60 aileye 1500 küçükbaş desteği yapılacak!

“Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim” projesi hakkında bilgiler veren Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer“10 ilçemizde 60 yeni yetiştiriciye 24 dişi, 1 erkek küçükbaş hayvan vereceğiz. Biz üreticilerimizi seçerken bazı kriterler referans olarak aldık ve bu değerlendirmeler sonucu da bu işe en uygun üreticilerimizi tespit etmeye çalıştık. Anamur’da 5 yetiştiricimize kıl keçisi vereceğiz. Aydıncık’ta 2 yetiştiriciye kıl keçisi, Çamlıyayla’da 3 yetiştiriciye Güney Karaman, Erdemli’de 7 yetiştiriciye ivesi koyun, Gülnar’da 6 yetiştiriciye kıl keçisi, Mut’ta 7 yetiştiricimize kıl keçisi, Silifke’de toplam 7 yetiştiricimize 5 kıl keçisi ve 2 ivesi koyun. Tarsus’ta 13 yetiştiricimize Güney Karaman koyun, Toroslar’da 4 yetiştiricimize kıl keçisi, 2 yetiştiricimize Güney Karaman, Bozyazı’da ise 4 yetiştiricimize kıl keçisi olmak üzere 60 ailemize toplamda 24 dişi, 1 erkek küçükbaş hayvan olmak üzere dağıtımımızı gerçekleştireceğiz. Yaklaşık olarak 1500 hayvana tekabül edecek” dedi.

5 yıl sonunda sürü sayısı 7 bin 500 baş olacak!

Üreticilere yardımları nasıl yapacaklarını da anlatan Vahap Seçer, “Eylül ayında yetiştiricilerimize yemle birlikte küçükbaş hayvanlarını teslim edeceğiz. Yem bedelini Büyükşehir Belediyemiz karşılayacak. Bu hayvanların bedelleri Büyükşehir Belediyemiz tarafından karşılanacak ve üreticilerimize teslim edilecek. Hayvanların, Bakanlığın belirlediği aşı takvimine göre aşıları Veteriner Hekimleri Odası tarafından gerçekleştirilecek. Ancak aşı ve el emeği bedeli yine Belediyemiz tarafından karşılanacak. Hayvan alımı, yem alımı ve diğer katkılardan faydalanabilecekler. Toplamda 5 yıl süre sonucunda sürü sayımız 7 bin 500 başa ulaşacak. Bizim tabi ki sadece bu projelerle Mersin’de tarım ve hayvancılık desteklerimiz sona ermeyecek. Görevde kaldığımız süre içerisinde yeni bazı çalışmalarla, yeni projelerle yine üreticilerimize katkı sunmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.