Kültür&Sanat

Mehmet Kurtuluş’un fark yaratan oyunculuğu ile Into The Night

1 Mayıs’ta Netflix‘te yayınlanan Into the Night dizisi izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü. 6 bölümlük dizi hakkında ilk dikkat çekici detay Türk asıllı Alman oyuncu Mehmet Kurtuluş‘un rol alıyor olması…

Netflix dizisi olan Hakan: Muhafız (Çağatay Ulusoy’un başrolünde olduğu) dizisinden tanıdığım oyuncuyu Into The Night filminin kadrosunda görünce, diziye merakım artmıştı. Oldukça kısa sayılacak sürelerden oluşan diziyi bir oturuşta bitirdim. Mehmet Kurtuluş dizide “Ayaz” karakterini canlandırıyor.

Türklere ve Türkiye’ye saygısız bir kaç diyalog bulunuyor!

Dizi hakkında Türklere ve Türkiye’ye saygısızlık haberleri bulunuyor. Aslında bu diyaloglar dizinin kötü sayılacak karakterlerinden İtalyan bir NATO askeri olan Terenzio karakterinin ağzından çıkıyor.

Dizinin ilk bölümlerinde Ayaz kötü işler yapan birisi olarak gösterilse de 3-4. bölümlerden itibaren dizinin hikayesi Ayaz’ın üzerine kuruluyor ve hayatta kalma çabasıyla kötü işlere bulaştığı izleyiciye güzelce aktarılıyor. Dizinin ilk bölümünde kahraman gibi sunulan Terenzio bu bölümlerden itibaren kötü bir karaktere dönüştürülüyor.

Altı bölümlük süreci iyi analiz edersek Belçika yapımı Into The Night dizisinin Türkiye’ye hakaret içerdiğini söylemek biraz yanlış olacaktır.

Into The Night dizisinin konusu-hikayesi:

Dizi hakkında güncel tartışmalar hakkında fikirlerimi sunduktan sonra gelelim asıl konuya…

Hakan: Muhafız ve Atiye dizilerinin senaristleri arasında yer alan Jason George’un yaratıcısı olduğu Into The Night dizisi; Brüksel’den kalkmak üzere olan bir yolcu uçağının, NATO’da görevli olan İtalyan bir Binbaşı (Terenzio) tarafından kaçırılmasıyla başlıyor. Terenzio silah zoruyla kaçırdığı uçakta bulunan rehinelere güneş doğmadan önce batıya doğru yol almaları gerektiğini anlatır. Talimatına itiraz edilince uçağın pilotunu istemeden de olsa yaralar.

Güneş doğduğu anda herkes ölecektir. NATO’dan bu bilgiyi öğrenen Terenzio, uçaktakileri NATO’nun Bulgaristan’da olan sığınağını bulmak için zorlayacaktır. (Tabi ilk etapta sığınağın varlığı ve yeri sadece fikir olarak bilinmektedir.) İlk bölümde uçaktaki yolcular Terenzio’nun anlattıklarının doğruluğundan şüphe duysalar da ilk inmek istenen havalimanının yandığını görünce inanmaya başlarlar.

Into The Night 1. bölümden bir kare

Into The Night dizisinde Ayaz nasıl bir karakter?

Belçika’ya beş parasız gelen ve hayatta kalmak sonrasında da zengin olmak isteyen birisidir Ayaz. Hedefine ulaşmak için birçok yasa dışı işe girmiştir. Ancak her durumda önce nazik kalıp sonra sertleşen, suçu veya yanlışı neyse saklamadan anlatan bir karakterdir.

İlk 3 bölüm dizinin kötü veya yarı kötü karakteridir. Sonrasında ise dizinin neredeyse önüne geçen bir karakter olacaktır.

Ayaz’ın kötü karaktere dönüşmesi: Zümrüt olayı

Dizinin en çok konuşulan hikayesi Zümrüt olayıdır. Son Osmanlı Padişahı Vahdettin’in zümrütlerini bulup Türkiye’ye adamının karnında götürmek isteyen Ayaz, adamı ölünce defnederken karnından zümrütleri çıkarır. Bu olay uçakta duyulunca Ayaz dizinin kötü karakteri olur. Dizide anlatılan zümrütlerle ilgili tarihi bir anekdot bulamadım. Muhtemelen dizinin ilerlemesi için yazılmış bir hikaye…

Into The Night dizisinin ilerleyişi hakkında düşüncelerim:

Dizinin ilk sezonu (ben ikinci sezonunun olacağını düşünüyorum) 6 bölümden oluşuyor. İlk bölümde hikayenin birkaç bölümde sonlanacağını düşünsem de gerek karakterlerin hikayeleri gerekse de güneşten kaçarken yaşanacak zorlukların fazlalıkları ilk 6 bölümün çok hızlı geçmesini sağladı.

Dizi sıkışabileceği her an Ayaz karakterini kullanarak hikayeyi açtı ve senaryo tekrarlarına düşmedi. İlerleyiş açısından son derece akıcı, ben çok beğendim.

Into The Night dizisi 3. bölümden

Karaktere hayat veren oyuncudur

Uçakta arka koltuklardan birinde olan “Ayaz” karakteri başlangıçta yan karakter gibi düşünülse de dizi ilerledikçe kontrolü ele alıyor. Karaktere hayat veren Mehmet Kurtuluş önce Hakan: Muhafız dizisinde olduğu gibi kötü karakteri sonra o kötü karakterin içinde iyiliği çok özel şekilde izleyiciye sunuyor.

İkinci sezon mutlaka olacaktır

Dizinin 6. bölümünde yolcular Bulgaristan’da sığınağa ulaşırlar. Sığınakta karşılarına çıkan askerler, çözüm bulacaklarını ama yardımlarına ihtiyaçları olduğunu söyler. Bu diyalogla sona erdiği için dizinin devamının geleceği bence kesin.

İlk yazımı sonuna kadar okuyan siz değerli okuyuculara teşekkür ederim. Bir Mersinli olarak Mersin’de Bugün internet sitesine dizi, kitap ve film incelemelerimle destek olacağım. Siz de benim gibi düşünüyorsanız “Haber Gönder” veya “İletişim” sayfalarından site yöneticisine yazınızı gönderebilir, iletişime geçebilirsiniz.

Mersin'de Bugün

Mersin'de bugün ne olduysa burada! sloganıyla yayın hayatına başlayan Mersindebugun.com, tarafsız yayın anlayışı ile son dakika Mersin haberleri sunan bir oluşumdur. Sizlerde haber veya köşe yazılarınızla bizlere destek olmak isterseniz info@mersindebugun.com 'dan iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu