Sağlık

Dr. Antmen, Koronavirüs salgınında Mersin’de son durumu açıkladı!

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen pandemi sürecini değerlendirdi. Mersin’de covid 19 vaka-ölüm sayısı nedir? Mersin koronavirüs güncel rakamlar 08.06.2020 mersin’de ikinci dalga mı başlıyor? Vaka-ölüm oranında Türkiye’de kaçıncı? Hepsi ve daha fazlasını Dr. Antmen yanıtladı…

İşte Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Antmen‘in Mersin’de koronavirüs sürecinde son verilere göre yaptığı önemli açıklamalar:

Bir kesim inanmıyor, diğer kesim çok panik yapıyor!

“Covid 19 salgını hakkında iki farklı kesimin olduğunu ve iki düşünceninde yanlış olduğunu belirten Dr. Antmen; “Kimisi hiç bir şey yokmuş gibi davranıyor. Koronavirüsü “Uluslararası bir oyun, insanlara çip takmak için uydurulan bir hikaye” olarak değerlendiren bir kesim var. Başka bir kesim ise “ölüyoruz, bitiyoruz” diyor. 40-50 kez günde elini yıkayan, komşusunun yüzüne bakmayan bir insanlar var. Bunun ikisinin de yanlış olduğunu düşünüyoruz.

Dünya genelinde 3-4 ay içerisinde 350 bin civarında insan ölmüşse bu çok önemsenmesi gereken bir şey ama tedbirin alınması, aklın ve bilimin doğrultusunda hareket edilerek davranılması gerekmektedir. Gerekli önlemlerin alınması ve paniğe kapılmaması baştan beri önerimizdir.

11 Mayıs’ta alınan gevşeme kararları sonucu Mersin’de ikinci dalga

Türkiye gibi ekonomisi üretime dayanmayan ülkelerde alınan tedbirler pandemiye veya sağlığa yönelik değil ekonomiye yönelik alınıyor. 11 Mayıs’ta bazı tedbirler gevşetilmişti bunun sonuçlarını şuan Mersin’de yaşıyoruz.

1 Haziran’dan itibaren Türkiye genelinde sıkı bir gevşeme oldu. Bunun sonuçlarını da 15-20 Haziran arası yaşayacağımı düşünüyor. Biz 11 Mayıs’ta alınan gevşeme politikaları nedeniyle Mersin’de çok ciddi bir ikinci dalganın yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladığını gözlemledik.

10 günde 116 yeni vaka! Mersin vaka-ölüm görülme sıklığı açısından 8. sıraya yükseldi!

Mersin’de 248 vaka ve 8 ölüm olayı olduğu söyleniyordu. 27 Mayıs’ta bir açıklama yapıldı 25 ölüm oranı var. Bizim hastanelerden öğrendiğimiz kadarıyla; Dün itibariyle son 10 gün içerisinde 116 yeni vakanın olduğunu öğrendik.

Mersin şuanda Türkiye’de vaka-ölüm görülme sıklığı açısından son sıradan 8. sıraya yükseldi. Mersin için panik havası yaratmak istemiyoruz ama Mersin’e özel önlemlerin tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz. Mersin bundan sonraki süreçte de çok ciddi tehlikeyle karşı karşıya kalacağının işaretidir.

Mersin’e özel önlemler istiyoruz!

İl pandemi kurulunun bir an önce toplanması, Mersin vaka haritasının çıkarılması ve Mersin’e özel önlemler alınacak noktada olduğumuzu düşünüyoruz.”

Mehmet Antmen’in konuk olduğu Pandemi Dalgaları Arasında Mersin programı:

Mersin'de Bugün

Mersin'de bugün ne olduysa burada! sloganıyla yayın hayatına başlayan Mersindebugun.com, tarafsız yayın anlayışı ile son dakika Mersin haberleri sunan bir oluşumdur. Sizlerde haber veya köşe yazılarınızla bizlere destek olmak isterseniz info@mersindebugun.com 'dan iletişime geçebilirsiniz.
Başa dön tuşu