Marc-Uwe Kling - Kalite Ülkesi kitap özeti, incelemesi - Mersin'de Bugün

29 Eylül 2020 - 00:37
Mersin'de Kitap

Mersin'de Bugün Kitap köşesinde kitap incelemeleri, kitap özetleri, değerlendirmeleri ve yazar söyleşilerini bulabilirsiniz.

Mersin'de Kitap

Marc-Uwe Kling – Kalite Ülkesi

Distopik ve bilim kurgu kitabı sevenlere: Marc-Uwe Kling – Kalite Ülkesi kitap özeti, yorumu, incelemesi ve alıntıları…

Marc-Uwe Kling – Kalite Ülkesi
Son Güncelleme :

26 Haziran 2020 - 1:59

1 okunma

Dünyanın en büyük şirketi ve en iyi algoritması varken neler ters gidebilir ki ?

Bugün son dönemlerin en iyi distopik ve bilim kurgu romanıyla geldim:

KALİTE ÜLKESİ

Kitabı okumaya başladığınızda bambaşka bir dünyaya giriş yapıyorsunuz. Kitap distopik bilim-kurgu şeklinde yazılmış, ama baya komik bir distopya. Okurken eğlendiğim fazlaca yer oldu.

Anlatılan dünyaya bir o kadar da uzak değiliz aslında. İnsanların interneti değil internetin insanları yönettiği bu dönemde yazar çok iyi is başarmış.

Sanki Black Mirror izler havası katıyordu. Çok zaman geçmeden beyaz perdeye aktarılabileceğini düşünmüyor değilim.

Mizah yönüyle olsun, akıcılığıyla olsun, orjinalliğiyle olsun kesinlikle alıp okunması gereken bir kitap. Kitapla ilgili tek kötü yorumum çevirisi ile ilgili bazı cümleler yanlış yazılmış acaba böyle bir kelime var mı diye düşünebiliyorsunuz.

Kalite Ülkesi Kitap Özeti

Kalite ülkesi algoritmaların yönettiği, sanal kimliklerin insanların önüne geçtiği bolca robotların olduğu sağlam bir sistem eleştirisi olan mükemmel bir kitap.

Dünyada ekonomik bir kriz oluyor ve bunun ardından yapılan araştırmalara göre ülkenin adının değiştirilmesini öneriliyor. İsmin değişmesinden sonra bütün hayat da değişmiş oluyor. İnsanlar seviyelere ayrılıyor, her işi yapay zekalar yapmaya başlıyor, dünya verilerle ve algoritmalarla yönetiliyor.

Aynı zamanda kiminle görüşebilirsin, kime oy vermelisin, ne satın almalısın, yeni bir ilişkiye başlamalı misin…

İnsanlara bir statü koyuluyor. Kızlara annelerinin meslekleri soy isim olarak, erkeklere ise babalarının meslekleri soy isim olarak konuluyor. Bilin bakalım en çok soy isim ne: “İşsiz” 

Anne karnındaki bir bebek bile doğup doğmayacağına sistem karar veriyor. Size daha iyi anlatmak için kitaptan bir bölüm bırakıyorum:
Evet, cinsiyeti ne olacak?”diye sordu Denise.
Doktor boğazını temizledi. Sonra “Muhtemelen ailesine yabancılaşmış, Jennifer Aniston’ın oynadığı eski romantik komedilere özellikle düşkün, zaman zaman tekrarlayan depresyonu olan uyuşturucu bağımlısı bir seks işçisi olacak.”
“İşte öngörülen yasam döngüsü. Gördüğünüz gibi, sorunlar 2. Seviye Eğitim de başlayacak. On üç yaşından evvel ilk intihar girişiminde bulunacak. Ancak bunu önceden bildiğimiz için engelleyebiliriz. Gen dizilimini yeniden proglamlayabiliriz.”

Bir gün baş karakterimiz Peter İşsiz’ e istemediği bir urun gönderiliyor ve ürünü iade etmeye çalışıyor ancak iade etme işlemi gerçekleşmiyor çünkü asla makineler hata yapmaz!! Böylece hikayemiz başlamış oluyor. Hakkini aramaya başlayınca seviyeleri düşüyor arkadaşlarını kaybediyor. Peter asla pes etmiyor o ürün illa iade edilecek. Böylelikle kendini buluş ve hakkını aramakla ilgili çok güzel olumlamalar çıkarıyoruz.

Yazar aslında hukuku, ekonomiyi, siyaseti,devleti kitabın içinde anlatıyor. Böyle derinlemesine bir kitap ama asla size ağır gelmiyor. Yazar bu olay örgüsünü çok güzel başarmış.

Kalite Ülkesi Kitap İncelemesi

 • KİTAP: KALİTE ÜLKESİ
 • YAZAR: MARC-UWE KLING
 • CEVİREN: MURAT KARLIDAĞ
 • YAYINEVI: EPSILON
 • SAYFA SAYISI: 365
 • BASKI YILI: 2019

DEGERLENDIRME – PUANLAMA 

 • ÖZGÜN KONU VE GENEL KURGU: 5/5
 • SÜRÜKLEYİCİ VE AKICI OLMA: 5/5
 • ÇEVİRİ VE BASKI KALİTESİ: 3/5
 • ORJİNAL METİN: 5/5 
 • KAPAK GUZELLİGİ: 5/5

KALİTE ÜLKESİ KİTAPTAN ALINTILAR 

 • İnsan bazen yalnız  kalmak ister. Sadece iç sesini duyup, onu dinlemek ister…
 • İnternette ‘bedava’ diye bir şey yoktur. Bir hizmet için ödeme yapmıyorsan başka biri bunu ödüyor demektir. Bu başka biri de insanlığa olan şefkati nedeniyle bunu ödemiyor. Karşılığında bir şey istiyor. Zamanın, dikkatin ve verilerin.
 • Memnuniyetiniz bizim için önemlidir. Lütfen hizmetimizi on yıldızla değerlendirin. Unutmayın: Nerede yaşadığınızı biliyoruz.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.