Mersin'de Bugün

Yaratıcı dünyaların buluşma noktası

Yeni sanat üretimlerine alan açmak üzere geçen sene Melisa Tapan tarafından hayata geçirilen Gate 27, milletlerarası konuk sanatçı programı …

Yaratıcı dünyaların buluşma noktası
11 okunma
08 Temmuz 2020 - 2:54
TAKİP ET:

Yeni sanat üretimlerine alan açmak üzere geçen sene Melisa Tapan tarafından hayata geçirilen Gate 27, milletlerarası konuk sanatçı programı kapsamında Kasım 2019 – Mart 2020 tarihleri arasında birinci sanatkarlarını ağırladı. Gate 27, İstanbul’da, mimari onarımı dünyaca ünlü mimar David Chipperfield tarafından yapılan bir yerleşkede faaliyet gösteriyor. Burada sanatkarlar konaklayıp atölye ortamında girişimlerini gerçekleştirebiliyorlar. Gate 27’nin kurucusu Melisa Tapan ile konuştuk.

Gate 27 nasıl bir gereksinimden doğdu?

Türkiye’de sanatkarların atölye imkânlarının kısıtlı olması ve kültür sanat üreticileri arasında etkileşimin gelişebileceği platformların var olan muhtaçlığı karşılayamaması beni Gate 27’yi kurmaya yönlendirdi. Kariyerlerinin farklı devirlerindeki sanatkarlara çalışabilecekleri bir alan yaratan, onların araştırma ve üretim gereksinimlerinin karşılanmasında kolaylaştırıcı rol üstlenen, hiyerarşik sınırlamaların olmadığı, gelişimin odak noktası olduğu bir ekosistem oluşturmak istedim. Bu türlü bir oluşumun hem sanatkarların kendilerini söz edebilecekleri sahaları genişleterek hem de memleketler arası temaslarını artırmalarına yardımcı olarak gelişimlerine ekte bulunacağına inanıyorum.

SANATKARLARIN ATÖLYE SORUNU

Türkiye’de sanatkarlar üretimlerini yapabilmeleri için atölye ya da üretimlerini destekleyen inisiyatifler bulmakta meseleler mı yaşıyor?

Türkiye’de sanatkarların büyük kısmı maatteessüf atölye tutmakta maddi olarak zorlanıyor. Bu gereksinimi bütünüyle karşılamak doğal ki mümkün değil, lakin bu tarafta küçük de olsa bir katkımız olabileceğine inanıyorum. Konuk sanatçı programı kapsamında, sanatkarlara atölye sağlamanın yanı sıra, üretim süreçlerindeki farklı gereksinimlerine yönelik gerçek yönlendirmeleri yaparak onları destekleyebileceğimizi ve uzun vadede sürdürebilecekleri ilgiler kurmalarına yardımcı olabileceğimizi düşünüyorum. Sanatkarları akıllıca beşerlerle bir araya getirebilmek, araştırma mevzularını geliştirmelerini sağlamak ve farklı birliktelikler yoluyla yeni iş ağları yaratmak pratiklerini geliştirebilmeleri için son radde kıymetli adımlar.

Türkiye’de sanatkarlara destek olan çok kıymetli oluşumlar alışılmış ki var. SAHA Derneği, sanatkarlara verdiği karşılıksız destek ve kurduğu milletlerarası alakalar ağı ile bizim için örnek kurumlardan biridir. ARTER’in genç sanatkarlara üretim ve sergileme imkanı sağlamasının çok kıymetli olduğuna inanıyorum. Sabancı Üniversitesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren ve küratöryel programını Derya Yücel’in şekillendirdiği Kasa Galeri de genç sanatkarlara değerli bir görünürlük sağlıyor. SALT’ın sanatçı ve araştırmacılara sağladığı araştırma fonları var. “Omuz” isimli, çok yeni bir istekli oluşum var; bir küme kültür sanat emekçisinin başlattığı gelgelelim herkesin desteğine açık bir dayanışma ve paylaşım ağı. Özetle, çok pahalı oluşum ve destek yapıları var, ama bunlar Türkiye’deki gereksinimi karşılamak için yerinde değil. Gate 27 ile bu ekosisteme katkı sağlamak niyetindeyiz.

Gate 27’yi rastgele bir atölyeden/sanat programından farklı kılan özellikler neler?

Gate 27’de görsel sanat üretenlerle performans sanatları, tasarım üzere farklı disiplinlerden gelen kültür üreticilerine birlikte yan vermek istiyoruz. Disiplinler arası etkileşimin yanı sıra farklı jenerasyonlardan yerli ve memleketler arası üreticileri bir araya getirerek hiyerarşinin olmadığı bir muhabere, etkileşim ve işbirliğini teşvik ediyoruz. Gate 27’nin konuk sanatçı programı kapsamında sunulan atölye ve konaklama imkânlarının yanı sıra, sanatkarlar Sabancı Üniversitesi’nin desteğiyle, çok farklı üretim meydanları ve araçlarına da erişebilecek. Bu vesileyle sanatkarların çalışma, araştırma süreçlerinde kolaylaştırıcı rol üstlenmeyi ve tahsil yerlerini geliştirmeyi hedefliyoruz. 

Sanatkarların ağırlandığı birinci süreç nasıl bir deneyim oldu?

10’a yakın sanatçıyı ağırladığımız birinci periyodu, bir cins pilot çalışma süreci olarak değerlendirdik. En büyük avantajımız, bu devirdeki sanatkarların farklı devletlerden gelen, farklı yaşlarda ve kariyerlerinin farklı konumlarında sanatkarlar olmalarıydı. Bize sağladıkları geri bildirimler sayesinde programın kapsamını geliştirme bahtımız oldu.

‘KARBON AYAK İZİMİZ AZ’

Gelecek devirde giderilecek eksiklikler var mı? Koronavirüs salgınının tesirleri nasıl oldu?

Her vakit daha yeterli yapabileceğimiz ve geliştirebileceğimiz hususlar olacaktır. Sürdürülebilir olabilen her şey üzere Gate 27’nin sunduğu program da devirle yeni koşullara adapte olacak. Bilhassa Covid-19 ile birlikte pek çok hususta yeni düzenlemeler yaptık. Alınan sıhhat tedbirlerini yakından takip ediyoruz. Bu çerçevede, bir müddetliğine kapasitemizin alabileceğinden daha az sayıda sanatçıyı misafir edeceğiz; buna karşılık sanatkarlar burada daha uzun vade kalabilecekler. Gelecekte yaşanabilir bir dünyanın var olabilmesi için Gate 27’nin karbon ayak izinin de mümkün olduğunca az olmasını çok önemsiyorum. Münhasıran yurtdışından gelen sanatkarların daha uzun mühlet misafir edilmeleri programımızın bu mealde önemsediğimiz bir kesimi oldu. 

Sanatkarların atölyeyi kullanmaları için bir vade kısıtı var mı?

Üretimlerini bitiren sanatkarlara sonraki süreçte de destek devam ediyor mu?

Gate 27’deki devirlerini tamamlayan sanatkarlar Gate 27 ailesinin bir kesimi olarak kalmaya devam ediyor. Sanatkarlar için kolaylaştırıcı rolümüzü sürdürebildiğimiz, dahil olduğumuz farklı ağları genişletebildiğimiz ve sistemli olarak etkinliklerde buluşan geniş bir aile olmayı hedefliyoruz.

HEM GENÇ HEM TECRÜBELİ EKİP

“Gate 27” ismi nereden geliyor? Ekipten ve müracaat heyetinden da biraz bahsedebilir misiniz?

Gate 27 yaratıcı dünyaların kesiştiği, geliştiği bir geçişi kapısını temsil ediyor. Buradaki kapı, yeni fikirlerin yeşerdiği, niyetlerin paylaşıldığı, işbirliklerinin geliştiği bir meydana açılıyor. 27 ise bu programın gerçekleştiği yerleşkenin kapı numarası.

Gate 27’nin stratejilerini; dalın duayeni Beral Madra’nın haber ve tecrübeleri ile Merve Çağlar’ın strateji danışmanlığı ve önderliğindeki genç ve dinamik ekibin gücünü harmanlayarak geliştiriyoruz.

Sanatçı seçimi ve programların oluşturulmasında belirleyici rolü olan Istişare Konseyimizin üyeleri ise yerinin önde gelen eksperlerinden Beral Madra, Dr. Nazan Ölçer, Prof. Dr. Ahu Antmen ve Doç. Dr. Selçuk Artut’dan oluşmaktadır.

Bu türlü bir girişimde destekçi bulmak ne nokta değerli?

Bu çeşit teşebbüsler fakat maddi ve manevi desteklerle ayakta kalabiliyor. Desteği sırf maddi kaynak sağlamakla sonlu görmemek gerekli, örneğin sanatkarların kullandıkları materyalleri tedarik etmeye çalışıyoruz ve bu doğrultuda materyal desteğine çok muhtaçlık var. Ya da manevi mealde, kimi sanatkarların girişimleri kapsamında muayyen kimselere ulaşabilmeleri için çaba ediyoruz, münasebetiyle burada da farklı ağlarla ilişki kurabilmek çok kıymetli. Gate 27’yi kurduktan sonra bir arada durmanın ne büyük bir muhtaçlık ve motivasyon olduğunu; bu çeşit işbirlikleri ve desteklerin ne kadar pahalı olduğunu çok daha güzel anladım. Tam da bu sebeple Gate 27’nin uzun vadede benim öncülüğümden bağımsız olarak kurumsallaşması ve kendini devam ettirebilmesi en büyük gayem. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Mersin'de bugün ne olduysa Mersindebugun.com'da! Son dakika mersin haberleri, Mersin haber sitesi.