Mersin'de Bugün

Pierre Boulle – Maymunlar Gezegeni

Mersin’de Bugün Kitap köşesinin bu haftaki kitabı: Pierre Boulle’nin Maymunlar Gezegeni. Bir bilim-kurgu klasiği ve başyapıtı olan Maymunlar Gezegeni özeti, incelemesi, değerlendirmesi, alıntıları ve daha fazlası…

Pierre Boulle – Maymunlar Gezegeni
Mersin'de Kitap
Mersin'de Kitap( mersindekitap@mersindebugun.com )
Mersin'de Bugün Kitap köşesinde kitap incelemeleri, kitap özetleri, değerlendirmeleri ve yazar söyleşilerini bulabilirsiniz.
68 okunma
10 Temmuz 2020 - 22:06
TAKİP ET:

“Maymun beyni gelişmiş, karmaşık ve düzenli bir sistemken, insan beyni eser miktarda değişime uğramıştır.”

Filminden dolayı hemen herkesin bildiği bir kitaptan bahsedelim bugün. Maymunlar Cehennemi olarak sinemaya uyarlanan versiyonuylaçok farklılıklar olduğunu söylemek isterim.

Günümüzde, bilim insanları tarafından insanı diğer varlıklardan ayıran en önemli özelliğin düşünme özelliği olduğu kabul edilir. Peki bizi özel kılan bu tek yönümüzün olmaması halinde nasıl bir hayatımızın olacağını daha önce hiç düşünmüş müydük? Özel olarak yaratıldığına inanan biz insanlar, özel olarak yaratılmadığımız bir gezegende yaşasaydık hayat koşullarına nasıl tepkiler verirdik? İşte kitabın sorduğu soru ve aradığı cevaplarla birlikte bütün anlatmak istediği bu.

Harika bir sürükleyiciliği ve akıcılığı var kitabın. Dili oldukça yalın, hal böyleyken tek solukta okunuyor. Hele o son yok mu beni tam bir ters köşe yaptı.

Kitaplığında bu kitaba sahip olan ve okumayı erteleyen kim varsa hemen okumaya başlayın lütfen kesinlikle çok şey kaybediyorsunuz!

MAYMUNLAR GEZEGENİ KİTAP ÖZETİ

Jinn ve Phyliss çiftinin uzayda tatile çıkması ve uzayda bir şişe bulurlar. Bu şişenin içinden bir sürü kağıt çıkar. Bu kağıtlarda Gazeteci Ulysse Merou’nun günlüğüdür ve çiftimiz yazılanları okumaya başlar.

Dünyamızdan Betelguese Sistemine yolculuk yapmak için üç insan bir maymun yola çıkar. Bunlar başkahramanımız Gazeteci Ulysse Merou, hayatını bilim çalışmalarına adayan Profesör Antelle ve Fizikçi Arthur Levain.

Dünyaya göre yaklaşık 300 yıl kendilerine göre ise 1 yıl süren yolculuk sonunda Betelguese Sistemine ulaşırlar. Etrafı inceleyip Dünyaya çok benzettikleri için buraya “SOROR” (kızkardeş) adını verirler.

Her şey çok güzel giderken gazetecimizin adını Nova koyduğu bir insan ortaya çıkar ama görünümü insan olup konuşamayan sadece hırlayan, davranışları insan olmaktan çok uzaktır. Sonra öğrenirler ki burada insanlar çıplaktır kıyafet giymezler.

Kahramanlarımızın kıyafetleri ve uzay araçları Nova’nın ırkı tarafından yok edilir. Onları ormanın derinliklerine götürürler ve orada yaşamaktan, onlara ayak uydurmaktan başka çareleri yoktur. Ne yapacaklarını düşündükleri bir an ormana goril ve şempanzeler gelir ve Nova’nın halkı avlanmaya başlar. Fizikçimiz burada vurularak öldürülür, Merou ise bir kafese konulup diğer insanlar gibi oradan götürülür.

Maymunlar gezegeninde sadece üç tabaka var. Bunlar ;
SEMPANZELER: Bilimle ilgilenir,zeki ve güçsüzlerdir.
ORANGUTANLAR: Resmi ve idari işlerle ilgilenirler.
GORİLLER: Güvenlik veya üst kademedeki yönetimle ilgilenir, sadece düzenin sürdürülmesini önemserler.

Burada düşünme yetisi ve zeka gücüne sahip olan maymunlardır. İnsanlar ise taklit edebilme yeteneğine sahip, deneylerde kullanılan canlıdan ibarettir.

İşte kitabımız böyle başlıyor. Gazetecimiz ağzından bu maymunlar gezegeninde yaşadıklarını okuyoruz. Bu gezegende evrimin bir tersine işlediği düşünülüyor. Kitap ilerledikçe çok farklı yönlere gittiğini söyleyebilirim.

MAYMUNLAR GEZEGENİ KİTAP İNCELEMESİ

 • KITAP ADI: MAYMUNLAR GEZEGENI
 • YAZAR: PIERRE BOULLE
 • ÇEVİREN: IPEK ORTAER MONTANARI
 • YAYINEVI: ITHAKI
 • SAYFA SAYISI: 203
 • BASKI YILI: 1963

DEGERLENDIRME – PUANLAMA

 • ÖZGÜN KONU VE GENEL KURGU: 5/5
 • SURUKLEYICI VE AKICI OLMA: 5/5
 • ÇEVİRİ VE BASKI KALITESI: 4/5
 • ORJINAL METIN: 5/5
 • KAPAK GUZELLIGI: 4/5

KİTAPTAN ALINTILAR

 • Zamanında bir Fizikçinin dediği gibi “Tanrı zar atmaz. Evrende tesadüf yoktur.”
 • Beni bir hayvan olarak görüyordu, en fazla diğerlerinden daha akıllı bir hayvan olarak görmüştü.
 • “Dünya’da da böylesine güzel gün doğumları yaşanıyor mu? Sizin güneşiniz de bizimki kadar güzel mi?”

Gizem Erdoğan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Mersin'de bugün ne olduysa Mersindebugun.com'da! Son dakika mersin haberleri, Mersin haber sitesi.