Koronavirüs salgınına karşı okullarda alınması gereken önlemleri paylaştılar! - Mersin'de BugünMersin'de Bugün

28 Eylül 2020 - 18:19

Koronavirüs salgınına karşı okullarda alınması gereken önlemleri paylaştılar!

Eğitim-Sen Mersin, Mersin Tabip Odası ve Sağlık Emekçileri Sendikası Mersin Şubesi, koronavirüs salgını sürecinde okullarda alınması gereken önlemler konusunda bir rapor yayınladı. İşte 21 Eylül’de açılacak okullarda alınması gereken tedbirler…

Koronavirüs salgınına karşı okullarda alınması gereken önlemleri paylaştılar!
Son Güncelleme :

19 Ağustos 2020 - 19:37

0 okunma

Eğitim-Sen Mersin, Mersin Tabip Odası ve Sağlık Emekçileri Sendikası Mersin Şubesi, koronavirüs salgını sürecinde okullarda alınması gereken önlemler konusunda bir rapor yayınladı.

Raporda alınması gereken önlemler sıralanırken, velilere salgınla ilgili taahhütler imzalatılmasının yanlış olduğu, bunun Bakanlığın sorumluluğu üzerinden atarak velileri sorumlu kılması anlamına geleceği belirtildi.

“Yüz yüze eğitimin ertelenmesi, alınması gereken tedbirleri ortadan kaldırmamıştır”

Güney Gazetesi’nden Esra Şasi Yağmur‘un haberine göre Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül raporu açıklarken yaptığı açıklamada; “Yüz yüze eğitimin ertelenmiş olması alınması gereken tedbirleri ortadan kaldırmamış bilakis Milli Eğitim Bakanlığına eğitimde adaletsizlikleri ortadan kaldıracak gerekli çalışma zamanını vermiştir” ifadelerini kullandı.

Eğitim-Sen Mersin Şubesi, Mersin Tabip Odası ve SES’in okullarda alınması gereken önlemler raporundan önemli kısımlar:


* EBA TV’nin internetsiz de uzaktan eğitimde kullanılabilirliği planlanarak program seçenekleri artırılmalı.

* Her kademe eğitim kurumunda o kurumun özelliklerine uygun, farklı düzeylerde eğitim-öğretim faaliyetlerinde yer alan öğrenci ve eğitim emekçilerine el-yüz temizliği, tuvaletin doğru kullanımı, maske ve dezenfektanın kurallara uygun kullanımı eğitimi verilmeli.

* Ateş ölçümü velilere bırakılmadan eğitim görmüş bir personel tarafından eğitim kurumlarında gerçekleştirilmeli.

* Her öğrenciye günlük iki maske ve yeteri kadar el dezenfektanı sağlanmalı.

* Dersler 20 ile 30 dakika ( ilkokullarda 20 ve diğer kademelerde 30 dakika) , teneffüsler  15 ile 20 (ilkokullarda 20 ve diğer kademelerde 15 dakika) dakika olmalı. Teneffüsler sınıfların aynı anda dışarı çıkmayacağı şekilde çapraz uygulanmalı.

Her öğrenci masasına bir öğrenci oturmalı ve sosyal mesafe olmalı

* Sınıflar her öğrenci masasına bir öğrenci oturacak ve masalar arası mesafe bir buçuk metre olacak şekilde düzenlenmeli.

* Eğitim-öğretim ortamının ve okulların sağlık koşullarının yeterli hale getirilebilmesi için personel eksikliği bir an önce giderilmeli. Bunun için KHK’li eğitim ve bilim emekçileri ile sağlık personelinin bir an önce göreve başlatılması ve ataması yapılmayan öğretmenlerin sürecin ihtiyaçlarına göre yeteri kadar kadro açılarak atanmalı.

* Köy okulları yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde eğitim-öğretime hazırlanmalı ve öğrenciyi taşıma yerine öğrencilerin bulundukları yerlerde eğitim-öğretime devam etmesi sağlanmalı.

* Her 100 öğrenciye bir hemşire veya sağlık memuru, her 1000 öğrenciye bir hekim düşecek şekilde okullara kadrolu sağlık çalışanı atanmalı.

* Öğrenci servis personeline ve velilere eğitim verilerek servis ücretleri için velilere destek sunulmalı; servislerde her koltuğa bir öğrenci oturacak ve çapraz düzende yolculuk yapacakları şekilde öğrenciler servislere tek tek alınmalı.

Kantinler kısa süreli açılmalı

* Okul kantinleri kısa süreli açılmalı ve öğrencilerin fiziki mesafeye uymalarını sağlayacak personel görevlendirmesi ile kantinlere kontrollü alınmalı. Kantinde satılacak malzemeler tek kullanımlık uygun hijyenik koşullarda öğrencilere sunulmalı.

* Velilere salgınla ilgili taahhütler imzalatmak Bakanlığın sorumluluğu üzerinden atarak velileri sorumlu kılması anlamına geleceğinden velilere bilgilendirme yapılmalı, taahhütnameler imzalatılmamalı.

* Öğrencilerin okulda bulunma süreleri kısaltılarak okulda kalma süresi 4-5 saat olacak biçimde planlanmalı.

Kaynak: Guneygazetesi.com

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.