Mersin'de Bugün

Mersin’de trafikte yeni tehlike: Scooter

Mersin’de son günlerde sahil yolu başta olmak üzere birçok bölgede yaygın olarak kullanılan scooterlar büyük tehlike arz ediyor. Trafik kurallarını hiçe sayarak kazalara davetiye çıkaran scooterlara bazen 2 kişi biniyor. Uzmanlar 18 yaş altının çok kullandığı scooter hakkında düzenleme yapılması gerektiğini belirtiyor. İşte Mersin’de scooter kullanımı haberinin detayları…

Mersin’de trafikte yeni tehlike: Scooter
30 okunma
29 Temmuz 2020 - 10:39
TAKİP ET:

Mersin’de son günlerde sahil yolu başta olmak üzere birçok bölgede yaygın olarak kullanılan scooterlar büyük tehlike arz ediyor. Trafik kurallarını hiçe sayarak kazalara davetiye çıkaran scooterlara bazen 2 kişi biniyor. Uzmanlar 18 yaş altının çok kullandığı scooter hakkında düzenleme yapılması gerektiğini belirtiyor.

Dakika fiyatı ile ücreti ucuz gösteriliyor!

Güney Gazetesi’nde yer alan habere göre Mersin’de kullanılan özel bir şirkete ait olan scooterların dakika fiyatı 60 kuruş. Dakika fiyatı sunularak ucuz gösterilen ve şehir içi trafiğine alternatif olarak lanse edilen ürünün saat fiyatı aslında 5 dolara geliyor.

“Ulaşıma, çevreye katkısı çok güzel ancak güvenlik tedbirleri alınmalı”

Scooterlarla ilgili açıklama yapan Toplu Ulaşım Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, önemli uyarılarda bulundu. Ilıcalı,  “Ulaşıma katkısı çok güzel. Aynı şekilde çevreye katkısı da güzel. Yaptığımız anketlerde de elektrikli bu araçlara vatandaşın ilgisi var. Mümkün olmayan kazalara meydan vermemek için güvenlik tedbirlerini almamız lazım. Bu açıdan mevzuatımızda bazı değişiklikler yapmamız lazım. Yeni araç cinslerini, yeni teknolojileri ilave etmemiz lazım. Buna ait güvenlik tedbirlerinin de alınması gerekiyor. Buna karşılık olarak sıkı bir eğitim ve denetim verilmeli. Bu şekilde kazalara karışma ihtimali fazla. Ülkemizde maalesef trafik kazalarının yüzde 99’u insan hatasından kaynaklanıyor. Yasada bu düzenlemeleri görmemiz gerekiyor. Yolda da bunun tedbirlerini görmeliyiz” ifadelerini kullandı.

“İKİ KİŞİ ASLA BİNMEMELİ”

Elektrikli scooterlarda en çok yapılan hatalı kullanımlara da değinen Ilıcalı, “İki kişi asla binemez. Binme yeri olsa bile binilmemeli. Buradaki denetimi çok güçlendirip insanlarda da bilinç oluşturulabilir. 18 yaşın altında bir kişi otomobil kullanabilir mi? Trafiğin içinde başka araçlarla beraber hareket ediyor. Özel bir yolu da yok. Bu nedenle kanun burada bir yaş sınırı belirliyor. Burada ehliyet alma yaşı olan 18 yaş esas alınmış” şeklinde konuştu. (Hürriyet / Güney)

İki kişi scooter sürüyor
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Mersin'de bugün ne olduysa Mersindebugun.com'da! Son dakika mersin haberleri, Mersin haber sitesi.