Mersin'de Bugün

Mersin’de suya indirim geldi! İşte MESKİ Olağan Genel Kurulu’nda yaşananlar

Mersin’de son aylarda en çok sorulan soru olan “Suya indirim ne zaman gelecek?” yanıtını buldu. MESKİ Olağan Genel Kurulu birinci birleşim toplantısı bugün yapılırken, evsel katı atık ücretinin binmesi ile kabaran faturalara kademe düzenlemesi ve bakım ücretinin kaldırılması ile suya indirim gelmiş oldu.

Mersin’de suya indirim geldi! İşte MESKİ Olağan Genel Kurulu’nda yaşananlar
36 okunma
20 Temmuz 2020 - 21:19
TAKİP ET:

MESKİ Olağan Genel Kurulu birinci birleşim toplantısı bugün yapılırken, evsel katı atık ücretinin binmesi ile kabaran faturalara kademe düzenlemesi ve bakım ücretinin kaldırılması ile suya indirim gelmiş oldu.

Vatandaşların şikayetleri dikkate alındı, su tarifelerinde değişikliğe gidildi!

MESKİ Genel Müdürlüğü’nün Temmuz ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın birinci birleşimi bugün gerçekleştirildi. Toplantıda pandemi nedeniyle artan su tüketimine bağlı olarak faturalarda yaşanan şikayetler dikkate alınarak su tarifelerinde değişikliğe gidildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, pandemide vatandaşların evde kalması nedeniyle su tüketiminin yüzde 15 arttığını ve bu durumun faturalara yansıdığını belirterek;

Bu şikayetlere kayıtsız kalmam mümkün değildi. Gönül isterdi ki kademeleri tamamen kaldıralım. Ama su zengini bir ülke de bölge de değiliz” dedi.

Tarifeler vatandaşı rahatlatacak şekilde düzenlendi!

MESKİ Genel Kurul’da kabul edilen tarifeler çerçevesinde Mersin merkez ve ilçelerde daha önce 0-10 metreküp olan birinci kademe 0-15 metreküp, 11-20 olan ikinci kademe 16-30 metreküp, 21-75 metreküp olan üçüncü kademe 31-75 metreküp, dördüncü kademe ise 76 metreküp ve üzeri olarak belirlendi.

Yoğun olarak tarım ve hayvancılığın yapıldığı Mut ve Bozyazı ilçeleri için ise su kademelerinde farklı bir değişikliğe gidildi. Mut ve Bozyazı’da su tarifesinde birinci kademe 0-30 metreküp, ikinci kademe 31-75 metreküp, üçüncü kademe 75 metreküp ve üzeri olarak belirlendi.

Birim fiyat üzerinden alınan yüzde 50 oranındaki atıksu bedeli yüzde 45’e indirilirken, 1 metreküp su bedeli kadar alınan sabit bakım ücreti ise kaldırıldı.

Suya indirim ile Büyükşehir’in aylık zararı 7 milyon lira olacak!

Pandemi sürecinde gelir kaybına uğrayan vatandaşlardan su faturaları hakkında şikayetler aldıklarını belirten Başkan Seçer şu ifadeleri kullandı:

“Belediye Başkanı olarak şikayetlere kayıtsız kalmam mümkün değildi. İdareyle, bürokrat arkadaşlarımla görüştüm. Çünkü biz bunu 2019 yılı Kasım ayında bir karara bağladık. Tarifeleri belli, gelir bütçemiz belli, gider bütçemiz belli. Orada bir yıl içerisinde ne yatırımlar yapacağız, nereden ne para gelecek, ne kadar borçlanacağız. Hepsi hesaplanmış bunların. Ama yaptığımız çalışmalarda bazı düzenlemeler yapıp, bunun yanında bu düzenlemelerden kaynaklı gelir azalmasının yerine koyabileceğimiz bazı tedbirler de aldık. Bu tasarruf tedbirleridir, kaçak-kayıp oranının azaltılmasıdır, farklı harcamaları kısmaktır gibi birtakım önlemlerle bu dengeleri de sağlayabileceğimizi düşündük. Çünkü bu yaptığımız yeni düzenlemeyle bizim aylık kurumumuzun gelir kaybı 7 milyon lira. Yaklaşık olarak kalan süre içerisinde 35-40 milyon lira gibi bir gelir kaybına sebebiyet verecek. Bizim bütçemiz bu anlamda da sapma gösterecek. Onu biz farklı yöntemlerle, yeni alacağımız tedbirlerle de kompanse etmeyi düşünüyoruz.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Mersin'de bugün ne olduysa Mersindebugun.com'da! Son dakika mersin haberleri, Mersin haber sitesi.