Mersin'de Bugün

Kredi Borcumu Düzensiz Ödediğim Zaman Bana Zararı Olur mu?

İşleri bozulan birçok vatandaş kredi borcunu zamanında ödeyememe korkusunda. Vatandaşlar “Kredi borcumu düzensiz ödediğim zaman bana zararı olur mu?” diye merak etmekte. İşte kredi borcu taksitlerinin zamanında ödenmemesinin olumsuz etkileri…

Kredi Borcumu Düzensiz Ödediğim Zaman Bana Zararı Olur mu?
Hasan Özyurt
Hasan Özyurt( h_dogucan_ozyurt@mersindebugun.com )
1 Ekim 1963'te Tarsus'ta dünyaya geldim. İlk ve ortaöğretimi Tarsus'ta aldıktan sonra üniversiteyi Samsun'da okudum. Mersin ve ekonomi ile ilgili yazılarımla sizlerleyim.
15 okunma
02 Ağustos 2020 - 1:08
TAKİP ET:

Kredi borcu taksitlerinin zamanında ödenmemesi tüketiciye olumsuz olarak yansır. Taksit ödemelerinin düzensiz oluşu nedeniyle sürecin nasıl ilerleyeceği, kredi kullanıcısının bu süreçte neler ile karşı karşıya kalabileceği Tüketici Kredisi Yönetmeliği ile belirlenir. Bu yönetmelikte kredi kullanıcılarının taksit ödemelerini geciktirmesi veya ödeme yapılmaması durumunda karşılayacağı durumlar anlatılmaktadır.

Düzensiz Ödeme Ne Anlama Gelir?

Kredi kullanımında banka ve müşteri tarafından belirlenen taksit sayısı ve taksit dönemlerine uyulmayarak, taksit ödemelerinin belirlenen tarihten daha geç ödenmesi ve bu gecikmenin birçok kez tekrarlanması kredi ödemelerinin düzensiz şekilde aksatılarak ödenmesini ifade eder. Bu da tüketiciyi bankalar nezdinde olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Zira bankalar düzenli ödeme yapan ve ödeme noktasında bankayı tatmin eden müşterilere kredi vermeyi tercih eder.

Düzensiz Ödemenin Tüketiciye Olumsuz Yanları Nelerdir?

Kredi yönetmenliği ile birbirini izleyen iki taksitin ödenmemesi durumunda bankalara kredi taksitlerinin tamamını iptal ederek, kredinin tamamının tüketiciden ödenmesini isteme hakkı tanınmıştır. Bu süreç şu şekilde olmaktadır:

1-Bankalar ilk kredi ödemesi gecikmesi durumunda kredi kullanan müşteriyi e-posta, telefon veya mesaj gibi iletişim kanallarıyla bilgilendirir ve uyarır. Taksitin eksik yatırılması durumunda da gecikme yapılmış sayılır.

2- Ard arda iki taksit ödemesi yapılmaması durumunda ise bankalar müşteriyi ödeme yapılmadığına ilişkin bilgilendirerek 30 gün içinde ödeme yapılması noktasında uyarır. Verilen süre içinde ödeme yapılmadığı takdirde kredi kullanıcısı aleyhine yasal süreç başlatılarak alacak icra yolu ile tahsil edilmek üzere icra takibi açılır. İcra takibi ile haciz işlemleri de başlamış olur.

3- Kredi ödemelerinde gecikme olması halinde gecikilen süreye göre gecikme faizi uygulamasına gidilir.

4- Kredi ödemelerindeki gecikmeler tüm bankaların görebildiği ortak bir noktada toplandığından ilerleyen zamanlarda alınacak olan krediler açısından müşteri için olumsuz bir izlenim yaratır.

Mersin’de Bugün – Mersin Haberleri

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Mersin'de bugün ne olduysa Mersindebugun.com'da! Son dakika mersin haberleri, Mersin haber sitesi.