Kültür&Sanat

Bilim kurgu dizisi arayanlara: Salvation (Kurtuluş)

2017 yılı ABD yapımı Salvation (Kurtuluş) dizisi televizyonun ardından Netflix’te de ses getirdi. Oldukça etkileyici bir senaryoyla başlayan dizi malesef aynı etkileyicilikle devam etmedi…

İkinci sezonun ortalarında senaryonun tıkandığını artık zor ilerlediğini fark ediyorsunuz. İlk sezonunu izlerken 3-4 sezon sürecek bir dizi olacağı yönündeki beklentiler de böylece son buluyor.

Buna rağmen Salvation için “hayal kırıklığı” demek çok ağır bir eleştiri olur. Bence ilk sezonu oldukça başarılı. 2017 yılında yapılan ABD yapımı dizilerle kıyaslarsak, sezonun gerçek anlamında iyilerinden.

Salvation (Kurtuluş) dizisinin özeti – konusu

MIT lisansüstü öğrencisi Liam, dünyaya çarpacak bir asteroid olduğunu fark eder ve soluğu teknoloji milyarderi Darius Tanz’in yanında alır. İkilinin yaptığı hesaplamalara göre çarpışmaya sadece 6 ay vardır. Üstelik bu çarpışmadan Beyaz Saray hükümeti de (en azından olasılık olarak) haberdardır ve halktan bunu saklamaktadır. Liam ve Dairus, gezegeni bu çarpışmadan yani yok oluştan kurtarmak için çareler aramaya başlar.

Dizinin adı olan Kurtuluş ise Dairus Tanz’in yaptığı, seçilmiş insanları Mars’a götürecek uzay aracıdır.

Tanz ve Liam’a iki sezon boyunca bazen ABD, bazen Diren (anarşist bir teknoloji örgütü) bazen Rusya bazen de dünyayı yönettiği söylenen zengin aileler engel olmaya çalışacaktır.

Salvation dizisi oyuncu kadrosu ve performans analizi

  • Darius Tanz: Santiago Cabrera
  • Grace Darrow: Jennifer Finnigan
  • Liam Cole: Charlie Rowe
  • Jillian Hayes: Jacqueline Byers
  • Harris Edwards: Ian Anthony Dale
  • Alycia Stavros: Melia Kreiling
  • Alonzo Carver: Ashley Thomas

Santiago Cabrera, ‘Darius Tanz‘ karakterini gayet başarılı canlandırmıştır. Biraz Iron Man biraz da Elon Musk olmuştur. Karakterin egoist tavırlarını da duygusal yanını da başarıyla izleyiciye geçirdiğini düşünüyorum.

Diziye sonradan dahil olan Alycia Stavros karakteri, biraz senaryonun sıkıştığı anlarda karşımıza çıksa da, daha önceden karşımıza çıkaran Diren örgütünü hakkında daha fazla bilgi sahibi olabileceğimizi düşünüyorum.

İkinci sezon Aşk’lara yenik düştü

Dizinin ikinci sezonunda Grace ile Darius’un birbirine olan aşkı iyice alevlenirken Grace ile Harris evlendi. Ayıca Grace bir iki bölüm dedektif Alonzo ile yakınlaştı. Bu sıralarda Liam Jillian’dan ayrı kalınca Alycia ile yakınlaştı ancak finalde yine Jillian’a gitti. Bu durumun beni rahatsız ettiği gibi Amerikalı izleyicileri de rahatsız ettiğini düşünüyorum.

Darius ile Grace

Temel eleştiri

Salvation dizisi hakkında temel olumsuz eleştirim, bir noktadan sonra senaryo tamamen çarpışmaya ve kahramanların buna engel olacak projeyi bulmasına bağlanıyor. Projenin başarısının önüne geçecek engeller ile senaryo uzatılmak istenmiş ve bu durum Türk dizilerinde sıkça rastlandığı gibi reytinglerin düşmesine yol açmıştır. Eğer yeni olaylar ile senaryo güçlendirilseydi dizinin 3. sezon onayı alması bence kesindi.

Uzun sözün kısası; ilk sezonu için izlemenizi tavsiye ederim. İkinci sezonunu beğeneceğinizi garanti edemem.

Mersindebugun.com

Mersin'de Bugün

Mersin'de bugün ne olduysa burada! sloganıyla yayın hayatına başlayan Mersindebugun.com, tarafsız yayın anlayışı ile son dakika Mersin haberleri sunan bir oluşumdur. Sizlerde haber veya köşe yazılarınızla bizlere destek olmak isterseniz info@mersindebugun.com 'dan iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu