Gündem

Alpay Antmen: “Mersin’deki vaka sayısı açıklananın 10 katı”

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Mersin’deki vaka sayısı hakkında açıklama yaptı.

Tatil sezonunda turizm gelirleri ve yabancı turistlerin gelmesini sağlamak için hastalık sayılarının düşük gösterildiğini söyleyen CHP’li Antmen, Mersin’deki vaka sayısının açıklananın 10 katı olduğunu öne sürdü. Antmen ayrıca; “Bilim Kurulu’ndaki bilim insanları bile sayıların gerçeği yansıtmadığını söylüyor” dedi.

“Gereken sayıda test yapılmıyor”

Gazete Manifesto’da yer alan habere göre; Hastanelerdeki doluluk oranları ve önlemlerin azaltılması nedeniyle tehlikenin boyutlarının korkutucu şekilde arttığını söyleyen Alpay Antmen; “Gereken sayıda test yapılmıyor. Test yaptırmak için bize ulaşan, yardım isteyen sağlık personelleri bile var. Hastalar hemen evlerine gönderiliyor. Daha dün Diyarbakır’da koronavirüs nedeniyle evine gönderilen 44 yaşında bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Parası olan, test yaptırabilen koronadan korunuyor ve tedavi ediliyor ama işçiler, yoksullar, vatandaşlar ise adeta ölüme mahkum ediliyor. Halkımız virüsle başbaşa bırakılmıştır” ifadelerini kullandı.

“Hastanelerin doluluk oranı nedir? İktidar açıklasın”

Yaz sezonunda turizm gelirleri ve yabancı turistlerin gelmesi amacıyla hastalık sayılarının düşük gösterildiğini söyleyen CHP’li Antmen, “Sağlık Bakanlığı ve iktidar açıklasın. Hastanelerin doluluk oranı nedir? Günde kaç test yapılıyor? Kimlere yapılıyor? Hangi hastanelerde test yapılabiliyor? Bilim kurulundaki bilim insanları bile sayıların gerçeği yansıtmadığını söylüyor. Mersin’de korona virüslü kişi sayısı iktidarın verdiği sayının 10 katı” ifadelerini kullandı.

“Mersin’deki vaka sayısı söylenenin 10 katı”

İşte CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in açıklamaları:

“Mersin Tabip Odası, önlem almak için Mersin Valiliği ve Mersin İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşme talep etti. Ancak bu iki kurum da Tabip Odası ile görüşmeyi reddetti. İnsanların canını alan bir virüs var ama hekimlerle görüşmeyen de bir devlet var. Oysa bütün bilimsel veriler bize gösteriyor ki hasta sayıları söylenenin 10 katı. Mersin’i ve Türkiye’yi korona virüs; iktidarı da yalan virüsü sardı. Hem ülkemizde hem de Mersin’de durum çok kötü. İlk vakanın açıklandığı 11 Mart 2020 ile önlemlerin olabildiğince sıkı alındığı 11 Mayıs 2020 arasındaki sürede Mersin ülkenin en iyi illerinden biri olmasına ve aynı sürede kentimizde yalnızca 260 vakanın görülmesine karşın 11 Mayıs 2020 ile 11 Ağustos 2020 tarihleri arasındaki sürede vaka sayısı katlanarak artmıştır. Maalesef artmaya da devam etmektedir.”

“Daha dün Diyarbakır’da Covid-19 testi pozitif çıkan 44 yaşında bir vatandaşımız hastanede yer olmadığı için eve gönderildi ve evde hayatını kaybetti. Hastanelerde ağır hastalara bile yer yok. Mersin Tabip Odası verilerine göre; şu an itibariyle Tıp Fakültesi, Şehir Hastanesi, Toros Devlet Hastanesi, Tarsus Devlet Hastanesi, Silifke Devlet Hastanesi ve Erdemli Devlet Hastanesi’nde 75’i yoğun bakım hastası olmak üzere 600’den fazla pozitif ve şüpheli vakanın bu merkezlerde yattığı, üstelik son iki haftadır günlük ortalama pozitif vaka sayısının en az 100 civarında olduğu şeklinde. Geçtiğimiz hafta içerisinde eve gönderilen pozitif vakalar ile birlikte il genelindeki sayının 1000’i aştığını da gözlemlemiş durumda.”

“Mersin’de 100’den fazla sağlık çalışanının testi pozitif!”

“Mersin’de pandemi ile mücadelede en önde savaşan hekimler ve diğer sağlık çalışanlarının PCR testi pozitif çıkanların sayısı 100’ü geçti ve her gün bu sayı hızlı bir şekilde artıyor. Sadece son bir hafta içerisinde Mersin Şehir Hastane’sinde 8 Hekim, 4 hemşire, 2 anestezi teknikeri, 1 fizyoterapist, 2 güvenlik, 1 bilgi işlem, 1 taşıma personelinin testleri pozitif çıktı. Koronavirüs salgınında kahramanca çalışan sağlık çalışanları bile test yapmakta sıkıntı çekiyor. İktidar gerek Mersin’in, gerekse de diğer illerin vaka sayısını açıklamamakta ısrarcı davranmakta, kendi illerindeki vaka sayılarını açıklayan ve halkı uyarmaya çalışan tabip odası yöneticileri hakkında soruşturmalar açmaktadır. Bu bile vahim tabloyu gözler önüne sermektedir.”

Mersin'de Bugün

Mersin'de bugün ne olduysa burada! sloganıyla yayın hayatına başlayan Mersindebugun.com, tarafsız yayın anlayışı ile son dakika Mersin haberleri sunan bir oluşumdur. Sizlerde haber veya köşe yazılarınızla bizlere destek olmak isterseniz info@mersindebugun.com 'dan iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu