Ali Mahir Başarır, 12 Nisan'dan bu yana toplanmayan Mersin İl Pandemi Kurulu'na tepki gösterdi - Mersin'de BugünMersin'de Bugün

28 Eylül 2020 - 19:08

Mersin İl Pandemi kurulu 12 Nisan’dan bu yana toplanmadı!

Koronavirüs (Covid-19) vakalarının hızla arttığı Mersin’de İl Pandemi Kurulu ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun 12 Nisan’dan bu yana toplanmadığını söyleyen CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, tepkisini Meclis gündemine taşıdı.

Mersin İl Pandemi kurulu 12 Nisan’dan bu yana toplanmadı!
Son Güncelleme :

03 Eylül 2020 - 15:47

1 okunma

Koronavirüs (Covid-19) vakalarının hızla arttığı Mersin’de İl Pandemi Kurulu ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun 12 Nisan’dan bu yana toplanmadığını söyleyen CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, tepkisini Meclis gündemine taşıdı.

Mersin’de koronavirüs salgınının tehlikeli boyutlara ulaştığını belirten CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, İl Pandemi Kurulu’nun 12 Nisan’dan bu yana toplanmadığını söyledi. Tedbirlerin aldındığı süreçte Mersin il genelinde toplam vaka sayısının 260 olduğunu belirten Başarır, bugün ise günlük yeni vaka sayısının 300 olduğunu belirterek bu durumunun tehlike ve endişe verici olduğunu ifade etti.

“İşçilerin test yaptıramaması sosyal devlet anlayışı ile bağdaşmamaktadır”

Mersin Serbest Bölgesi’nden PTT çalışanlarına kadar birçok kesimden Covid-19 önlemlerinin alınmadığı yönünde bilgiler aldığını, test taleplerinin yerine getirilmediği hususunda şikayet telefonlarının kendisine geldiğini belirten CHP’li Başarır;

Ne yazık ki imkânları olanlar testlerini yaptırma şansına sahip olurken, diğer yandan işçilerimizin, evinin geçimini zor sağlayan vatandaşlarımız ve ailelerinin test yaptıramaması sosyal devlet anlayışı ile bağdaşmamaktadır. Mersin Serbest bölgesinden tutun, PTT çalışanlarına kadar herkesin sağlığı güvence altına alınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesinde; “Mersin ili genelinde günlük vaka sayısı 300’ün üzerindeyken ülke genelindeki günlük vaka sayısının 1500-1600 arasında açıklanması ne kadar gerçekçidir?” diye sordu.

İşte Ali Mahir Başarır’ın soruları

  • Mersin ilinde Covid-19 vakalarının korkutucu seviyede artmasına rağmen 12 Nisan 2020 tarihinden bu zamana kadar İl pandemi Kurulu ve İl Hıfzıssıhha Kurullarının toplanmamasının gerekçeleri nelerdir?
  • Mersin ve ülke genelinde vaka sayılarının artmaması adına ne gibi önlemler alınacaktır?
  • Sadece Mersin ili genelinde günlük vaka sayısı 300’ün üzerindeyken ülke genelindeki günlük vaka sayısının 1500-1600 arasında açıklanması ne kadar gerçekçidir?
  • Mersin il ve ilçelerinde bulunan hastanelerde yatak ve yoğun bakım ünitesi sayısı ve doluluk oranı kaçtır?
  • Mersin il genelinde sağlık kurumlarında toplan kaç uzman doktor ve sağlık personeli bulunmaktadır? Covid-19 ile mücadele kapsamında sağlık personeli ve sağlık ekipmanı bakımından yetersizlik var mıdır?
  • Mersin ili genelinde son bir aydaki toplam vaka sayısı, ölüm sayısı ve iyileşen kişi sayısı kaçtır?
  • Covid-19 ile mücadelede karar alma noktasında, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinin görüşleri dikkate alınmakta mıdır?

Kaynak: ANKA

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.