Ahmet Ümit - Kırlangıç Çığlığı kitap özeti incelemesi - Mersin'de Bugün

28 Eylül 2020 - 17:17
Mersin'de Kitap

Mersin'de Bugün Kitap köşesinde kitap incelemeleri, kitap özetleri, değerlendirmeleri ve yazar söyleşilerini bulabilirsiniz.

Mersin'de Kitap

Ahmet Ümit – Kırlangıç Çığlığı

Ahmet Ümit’in çok sevilen kitabı Kırlangıç Çığlığı özeti incelemesi değerlendirmeleri, kitap alıntıları ve daha fazlası…

Ahmet Ümit – Kırlangıç Çığlığı
Son Güncelleme :

17 Ağustos 2020 - 22:23

3 okunma

Selam! Bugün Kırlangıç Çığlığı ile geldim. Ahmet Ümit’i tebrik etmek ve böyle bir kitap yazdığı için saygı duymak gerekiyor. Konunun ne derece hassas olduğu konusunda hemfikiriz hepimiz. Ve bu konunun böyle açık ve korkusuz yazılması beni çok etkiledi. Çocuk tacizinin nedenleri, tacizcinin psikolojisi, tacize uğrayanların anlattıkları ve yaşadıkları hayal kırıklığı, çaresiz insanlar, yok olan umutlar ve daha fazlasını okuyoruz kitapta.

Ben okurken öyle çok utandım ki insanlıktan. Onlarla aynı havayı solumaktan utandım. Bir yerlerde yaşadıklarını bilmek kahretti. Masum çocuklara yaşattıkları o iğrençliklerin sonuçlarını ödesinler istedim.

Bütün umudumuz, geleceğimiz çocuklarımızdır Onlar ailelerinden korkmayacak. Ailelerinin her koşulda yanlarında olduğunu bilmeliler. Aileler elalem ne der deyip çocuklarının psikolojisini alt üst etmeyecek. Onlara konuşmayı, bağırmayı, sessiz kalmamayı öğretmeliyiz. Öz güvenli yetiştirmeliyiz. İstismarı engellemek için iletişim kurmalıyız ve onlarla birer arkadaş olmalıyız. Okullar da öğretmenlerimiz anlayacak çocukların psikolojisini ve yönlendirecek onları. Böyle bir adım atarsın sonra dünya değişir. Hiçbir şey zor değil aslında.

Kitabı özellikle her ebeveynin okuması bir öneridir. Çünkü ne yazık ki hepsi gerçek…

Kitabimiz oldukça akıcı ve temiz bir dil ile yazılmış, klasik bir polisiye kitabı değil de not çıkaracağımız, insanlığımızdan utanacağımız şahane bir Nevzat Komiser kitabı okumanızı öneririm.

Kırlangıç Çığlığı Kitap Özeti

Kitabımız yıllar öncesinin “Körebe” davasının tamamlanamayıp, 5 yılın ardından yeniden öldürmeye başlaması üzerine kurulmuş.

Kitapta “Körebe” adlı seri katıl çocuk tacizcilerini hedef alıyor ve onları hep aynı ritüel de öldürüyor. Kafasından bir kurşun, kulağının yarısı kesik, gözü kırmızı kadife kuşakla bağlı ve yanında bir oyuncak koyuyor.

2012 yılında ortaya çıkan “Körebe” 12 ayrı kişiyi 12 farklı mekânda ve öldürdüğü günlerin toplamı, ayların toplamı hep 12 dır. Onun için 12 rakamının bir ayrıcalığı vardır ama bir türlü arkasında bir iz bırakmayıp yakalanamamıştır. İşte bu yüzden polislerden hep bir adım önde olan Körebe yoksa içeriden birisi mi diye hep akıllarda soru işareti olarak kalmıştır polislerimizin akıllarında…

Bir gün Nevzat Başkomiserin ekibi cinayet mahalline gidiyorlar ve gördükleri manzara ile Körebenin geri mi döndüğünü yoksa taklitçi birisi mi diye düşünürler.

Maktülümüz de ekibin amiri Başkomiser Nevzat’ in kızını zamanında taciz eden Arif den başkası değildir.

“Yoksa bilerek mi Arif seçildi…
Başkomiser Nevzat’ a göz dağı mi verilmek istendi…
Sizin yapmadığınızı ben yaptim mi demek istedi…

Kitap genel olarak işlenen bu cinayetlerin çözüm aşamalarını ve geçmişle olan bağlantılarını izleyerek bir yol haritası çıkarıyor. Olayları tam çözdük katıl bu dediğimiz an bütün düşündükleriniz tepetaklak oluyor ve şaşırıp kalıyorsunuz.
Özellikle son 30 sayfası kitap oyle bir noktaya geliyor ki sayfaları hızlı hızlı çevirip katıl kim öğrenmek istiyorsunuz. Ve katıl hic beklemediğimiz birisi çıkıyor.

Kitap sadece çocuk tacizinden bahsetmiyor. Organ kaçakçılığı ve Suriyeli mültecilerden de bahsediyor. Para uğruna çocuklarından vazgeçip organlarını satan insanlar ve başlarına gelen talihsiz olaylari birbirine o kadar güzel bağlamış ki Ahmet Ümit insanlığınızdan utanıyorsunuz.

Ve son olarak Ahmet Ümit bir soylesisinde söyle demiş: ” Çocuk tacizcilerini öldüren bir seri katil mi daha tehlikeli yoksa dünya bu haldeyken “aman banane” diyip keyfine bakan insanlar mı?” İşte kitabı okurken bu ikilemi iliklerinize kadar hissediyorsunuz…

Kırlangıç Çığlığı Kitap İncelemesi

KİTAP ADI: KIRLANGIÇ CIGLIGI
YAZAR: AHMET ÜMİT
YAYINEVİ: EVEREST
SAYFA SAYISI: 398
BASKI YILI: 2018

Değerlendirme – Puanlama

ÖZGÜN KONU VE GENEL KURGU: 5/5
SÜRÜKLEYİCİ VE AKICI OLMA: 5/5
BASKI KALİTESİ: 4/5
ORJİNAL METİN: 5/5
KAPAK GÜZELLİĞİ: 4/5

Kitaptan Alıntılar

  • “Çok empati kuruyorsunuz Başkomserim, dedi samimi bir tavırla. Ne dünya bu kadar hassasiyeti kaldırır, ne de insanlar bu kadar inceliği…”
  • “O kadar hayal kırıklığına uğradım ki, artık umut etmek istemiyorum. En saf, en masum sandığımız kişiler bile bin bir hesap peşinde.”
  • “Kadınlar, ama sahiden seven kadınlar, erkeğin güçlü olmasıyla ilgilenmezler. Seni severler, çünkü yüreklerinde bir yere dokunmuşsundur. Bunu farkına varmadan yapmışsan daha çok severler.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.