Kültür&Sanat

30 Ağustos öncesi Mersin Şehir Tiyatrosu’nun ‘Anadolu Toprağı Uyanıyor’ gösterimi yapıldı!

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun Anadolu Toprağı Uyanıyor isimli gösterimi yapıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun Anadolu Toprağı Uyanıyor isimli gösterimi yapıldı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün önderliğinde düşmana karşı Anadolu’da verilen mücadelenin anlatıldığı Anadolu Toprağı Uyanıyor gösterimi, salgın tedbirleri kapsamında sınırlı bir seyirciye sunuldu.

“Geçmişini bilmeyen geleceğini şekillendiremez”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, gösterimde yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

Geçmişini bilmeyen, geleceğini şekillendiremez. İşte Türkiye Cumhuriyeti bu koşullarda bundan 100 yıl önce imkansızlıklar içerisinde küllerinden doğan bir Cumhuriyet. Ulusların kırılma noktaları vardır tarihlerinde. Hayatlarının şeklini, yönünü değiştiren olaylar vardır. Buradaki oyunda Mondros’u reddeden, Sevr’i yırtıp atan, Lozan’ı yapanların hikayesini anlattınız. Daha sonra bu insanlar modern Türkiye Cumhuriyeti’ni yarattı. Toplumun ümmet olmaktan çıkmasını, vatandaş olmasını, millet olmasını, tebaalıktan çıkıp bağımsız bir yurttaş, kimliği olan bir yurttaş, modern, çağdaş, bilime inanan bir toplum yaratılmasını sağladılar.

“Bu toplumlar yüzyıllarca çok büyük bedeller ödemişler”

Toplumların yüzyıllar süren mücadeleler sonucunda demokrasi, özgürlük ve bağımsızlık kazanımlarını elde ettiğini belirten Başkan Seçer, “Şimdi geldiğimiz noktada bizler bu gerçekler ışığında o insanlara layık olmak için çalışıyoruz. 100 yıl, çok uzun bir süre, çok kısa bir süre. Hayat da uzun bir süre ama özgürlük, bağımsızlık, demokrasi mücadelesinde aslında Türkiye henüz yeni yürüyen bir çocuk gibi. Bakın gelişmiş toplumlara, tam bağımsız, demokratik, hukuk devleti normlarına erişmiş, laik. Bu toplumlar yüzyıllarca çok büyük bedeller ödemişler. Fırtınalar, yağmurlar, boranlar, karlar, siyasi cinayetler, baskılar. Biz, ulus olarak şu anda hala bu bedelleri ödüyoruz ve bunun farkında olan bir kuşağı temsil ediyorum” diye konuştu.

Çağdaş ve sanat kenti Mersin’i yaratmak istiyoruz

Mersin’i daha çağdaş ve modern bir kent haline getirmek istediklerini söyleyen Başkan Vahap Seçer, “Bu bilinçle kendi kentimize, herkes kendi sorumluluk alanı içerisinde çağdaş, modern, insanların birbirini sevdiği saydığı, birbirini renginden, mezhebinden, meşrebinden, dilinden, inancından dolayı öteki görmediği bir kent yaratmak istiyoruz. Modern bir kent, çağdaş bir kent, sanat kenti, kültür kenti, kardeşlik kenti Mersin’i yaratmak istiyoruz. İşte, bu kadrolarla yaratacağız” ifadelerine yer verdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu‘nun Anadolu Toprağı Uyanıyor gösterimini yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Mersin'de Bugün

Mersin'de bugün ne olduysa burada! sloganıyla yayın hayatına başlayan Mersindebugun.com, tarafsız yayın anlayışı ile son dakika Mersin haberleri sunan bir oluşumdur. Sizlerde haber veya köşe yazılarınızla bizlere destek olmak isterseniz info@mersindebugun.com 'dan iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu